Çocuklar interneti aileleriyle anlaşma içinde ve ailelerin sunduğu farklı seçeneklerin yanı sıra kullandıkları zaman, bağımlı olma ihtimalleri azalır. Ancak çocuğun sadece internete bağlı kalması, odasında internet bulunması ve saatlerce bilgisayar başında oturması, onları ruhsal bunalıma girme noktasına getirebilir.

İnternet, sanal kişilikler yaratarak insanların sohbet ettiklerini sanmalarına neden olur. Bu ortamda duygular, sevgiler, aşklar sanaldır. Bunların yaşanmamış oluşu ve sadece kurgusal yolla tatmin olma durumu, kişiyi bir noktada boşluğa ve depresyona itebilmektedir. Bu nedenle tehlikelidir.

Çocuklarda internet doğru ve yaşına uygun kullanıldığı, denetim ve gözetim altında bulundurulduğu, bilgisayarın çocuğun odasında değil de aile ortamında bulunduğu koşullarda sakıncaları engellenmiş olur. Yanı sıra çocuk odasına hapsolmamış ve ailesiyle de belli bir ilişki içinde olur. Böylece çocuğun internette neler yaptığı daha rahat öğrenilir.

Prof. Dr. Serap UYSAL

merhaba.benim 2 zihinsel engelli çocuğum var.biri orta biri ağır.bu ara başımı kemiren bir soru var.bir anneyi kimse bu duruma düşürmesin.utanarak söy... devamı