Kalıcı Makyaj Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalıcı makyaj yüzün kaş, göz, kirpik ve dudak bölgelerine uygulanır ve yaklaşık olarak 3-5 yıl kadar etkisi devam eder. Yoğun tempo çalışan kadınlar için vakit kaybını önleyen kalıcı makyaj yöntemi aynı zamanda çeşitli hastalıklar, kazalar ve psikolojik rahatsızlıkların neden olduğu deformasyonları kapatması açısından oldukça tercih edilen bir uygulamadır. Ancak her uygulamada olduğu gibi kalıcı makyaj yönteminde de riskler vardır. İşte sizler için derlediğimiz kalıcı makyajda dikkat edilmesi gerekenler;

Malzemelerin Tek Kullanımlık Olması

Kalıcı makyaj uygulamasında malzemelerin tek kullanımlık olması ve steril bir ortamda gerçekleşmesi oldukça önemlidir. Özellikle kalıcı makyaj uygulamasındaki iğnelerin daha önce kullanılmadığından emin olunmalıdır aksi takdirde çeşitli komplikasyonlar meydana gelebilir. 

Kabuklanma ve Bakımı

Uygulama sonrasında kalıcı makyaj yapılan bölgede kabuklanmalar başlar. Bu süreçte doktorun tavsiye ettiği kremleri kullanarak yara olan bölgelere hücre yenileyici kremler sürmek ve nemlendirmek oldukça önemlidir.

Pigmentasyon Kaybı

Cilt tipine göre değişen pigmentasyon kaybında diğer önemli etkenler kabuklanma sürecinde kabukları soymak ve uygulamayı yapan kişinin pigmentleri deriye yeterince aktarmamış olmasıdır.

Kalıcı Makyaj Süresi

Cilt tipine, uygulama sonrası bakıma ve pigmentlerin deriye ne kadar nüfuz ettiğine bağlı olarak değişen kalıcı makyaj süreleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Genel olarak en uzun göz kapaklarına yapılan eyeliner uygulaması sürer (4-8 yıl). Dudak, kaş ve kirpik uygulamaları ise daha kısa sürer (3-5 yıl).

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı