Nedir?

Soğuk algınlığıyla kulak iltihabı arasındaki fark nedir?
 
Üşütmekten kaynaklanan kulak ağrısı orta şiddetten çok şiddetliye uzanabilen keskin, sinir bozucu bir ağrı ya da yanma hissi şeklindedir. Kulağınızdaki sıvı iltihaba dönüşmemişse de kulak zarınıza baskı yapar ve açılıp kapanmasına sebep olur.
 
Soğuk algınlığından kaynaklanan kulak ağrısında uyumakta zorluk çekebilir, ateşlenebilirsiniz; burnunuzda yeşil veya sarı bir sümük oluşur. Soğuk algınlığının belirli bir süresi olduğundan bununla ilişkili kulak ağrısı genellikle kendiliğinden geçer. Yine de, kulağınız ağrıyorsa teşhis ve iyi bir tedavi için doktorunuzu görmeniz faydalı olacaktır.

Kulak ağrıları öncelikle soğuk algınlığındaki bir virüsten kaynaklansa da, bazen yanında kulak iltihabı da eşlik edebilir. Bu kulak iltihapları genellikle aniden başlar ve başlangıçta çok ağrılı olur. Sebebi kulak zarındaki sinir uçlarının ağrıya baskıyla karşılık vermesidir. Kulak zarı biraz esnediğinde ağrı azalacaktır.

Belirtiler

Kulak iltihabında görülen diğer belirtiler şöyledir:
 
• İştahsızlık. Bu durum küçük çocuklarda sık görülür, özellikle de biberon emenlerde. Çocuk yutarken kulaktaki baskı değişir ve ağrıyı arttırır.
• Huzursuzluk
• Uykusuzluk. Yattığınızda sıvı yer değiştirdiğinden ağrı artabilir.
• Baş dönmesi (vertigo)
• Kulak akıntısı. Sarı, kahverengi veya beyaz renkte ve kulak kirine benzemeyen bir sıvı akar ve kulak zarının delindiğini gösterir.
• Duyma sıkıntısı. Kulakta biriken sıvı kulağın görevini gerektiği gibi yerine getirmemesine sebep olabilir ve ses orta kulak kemiklerinden beyne ulaşamaz.
• Sıvı biriken orta kulak iltihabı. Kulak iltihabının belirtileri geçer ama kulaktaki sıvı kalır. Hapsolan sıvı geçici ve hafif bir duyma kaybına sebep olur.

Teşhis

Kulak iltihabı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz kulak iltihabından şüphelenmişse kulak cihazıyla kulağınızı muayene eder. Sağlıklı kulak zarının rengi pembe gri veya şeffaftır. Eğer kulak iltihaplıysa zar kızarmıştır veya şişmiştir. Doktor ayrıca kulak cihazıyla kulakta sıvı olup olmadığını da kontrol edebilir. Cihaz kulağa bir miktar hava basar ve zarı ileri geri oynatır. Eğer sıvı varsa zar ileri oynamakta zorlanır.
 
Kulak iltihabı teşhisinde kullanılan diğer bir cihaz da timpanometridir; ses ve havayla orta kulakta sıvı olup olmadığını gösterir ama işitme kaybını göstermez.  

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

merhaba hocam, benim oğlum 4.5 yaşında. 2 gün önce gece yatmadan önce kulak ağrısı başladı. daha sonra sabahına kulağından çok az sarı akıntı geldi. o... devamı