Cildinizin genç ve diri görünümünü korumaya yardımcı o kadar çok kozmetik bakımı ve kremi bulunur ki bazen içlerinden birini seçmek zor olabilir ya da çok pahalı gelebilir.

Bununla birlikte bir servet harcamadan cildinizin sağlığını koruyacak daha ekonomik ve doğal seçenekler yok değildir.

Soğuk nedeniyle cildiniz kızarıp hassaslaştığında basit bir muz maskesi yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Muzu meyve parçalayıcıdan geçirip karışımı yüzünüzdeki kuru ve hassaslaşmış bölümlere sürün, özellikle yüzdeki kısımlara. Bu maske konserve ya da işlenmiş yiyeceklerde nadiren bulunan bir mineral olan potasyum içeriğiyle cildinizi tazeleyecektir.

Muz maskesi cilt hassasiyetlerini iyileştirip gözaltındaki deriyi güçlendirecek ve cildinizin normal dokusunu tekrar kazanmasına yardımcı olacaktır.

Soğuk havadan kurtulup içeri girer girmez, hepimiz sıcak bir duş veya banyo keyfi yaparız. Bu alışkanlık bir süreliğine cilt yağlarının üretilmesini engelleyecektir, bu nedenle cildin düzenli olarak nemlendirilmesi önemlidir.

Banyo yaparken bir yulaf ezmezi duşu almak idealdir. Yapmanız gereken tek şey eski bir çorabın içine bir karışım hazırlamak. İçine bir bardak yulaf unu ve bir yemek kaşığı sodayla doldurun. Daha sonra bunu duş başlığınızın üzerine yerleştirin ve suyu bu karışımın içinden geçecek şekilde akıtın.

Yulaf ezmesi, ölü deriden arınmak için birebirdir. Cildinizi pul pul olmuş ölü deri hücrelerinden kurtararak hissetmekte olduğunuz kaşıntıdan kurtarabilir.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Kendimi herşeye karşı yetmediği mi düşünüyorum bazen öyle bunalıyorumki eve gelen herkesi kovmak istiyorum kendime zarar vermek istiyorum ve ne yapaca... devamı