Aynı zamanda "vekaleten hastalık" ve Munchausen by Proxy sendromu olarak da bilinen Munchausen by proxy (MBP) kötü muamelenin (istismar/ihmal) çok etkin ve tehlikeli bir şeklidir. Munchausen sendromu kişinin hasta rolü yaptığı ve bu nedenle birçok tıbbi test ve cerrahi işleme tabi tutulduğu bir bozukluğun adıdır.

"MUNCHAUSEN BY PROXY SENDROMU"nda (MSBP), birey aynı kazançları, fakat başkası hesabına sağlamak için başka birini hasta gösterir. Bu, genellikle çocukların kurbanı olduğu bir istismar türüdür.

Munchausen sendromu, insanların kendilerinde hastalık uydurdukları bir bozukluktur ve Munchausen by Proxy sendromu adını 18. yüzyıldan sonra Baron von Munchausen adında yüksek rütbeli bir Alman'dan almıştır. Baron von Munchausen anlattığı "tuhaf hikayeler"le tanınıyordu. Bu isim ilk kez kendi kendine üretilen hastalığı tanımlamak için 1951 yılında Dr. Richard Asher tarafından kullanılmıştır.

Munchausen by Proxy sendromu (MBPS) çocuk istismarının en zararlı biçimlerinden biridir. Aynı zamanda hayret uyandırıcıdır. MBPS, görünüşte belirgin şekilde ilgi gösteren fakat sürekli belirtiler uyduran anneler ya da korunmasız bir bebeği ya da çocuğunda gerçek hastalıklar oluşmasını teşvik eden anneleri de kapsar.

Munchausen by Proxy Sendromunun Tedavisi

Munchausen by proxy sendromunun nasıl tedavi edileceğine dair bilgiler sınırlıdır. Bazı uzmanlar MBPS olan anneler hakkında şunları söylüyor: "hemen hemen tümünde, özellikle de stres altındayken, kendilerini garip hatta yıkıcı davranmaya iten kişilik bozuklukları vardır." Öyleyse, bu annelerin yoğun bir psikoterapiye alınması çok daha önemlidir. Çoğu durumda, anne davranışının tamamen farkındadır ama açıkça belirtmekte isteksizdir.

Munchausen by Proxy Sendromu Hakkında Gerçekler ve İpuçları

  • Munchausen by Proxy sendromu (MBPS), anne veya bakıcının çocukta ya da başka bir kişide belirtiler uydurduğu ya da oluşmasına neden olduğu bir çeşit uydurma hastalıktır.
  • Herhangi bir parasal kazanç için yapılmaz, sadece başkalarından özel ilgi görmek, övgü ve sempati kazanmak için yapılır.
  • Belirtiler, tanısal testleri değiştirerek, zehirleyerek, aç bırakarak, tiksindirerek ve enfeksiyona neden olarak yaratılabilir veya basitçe uydurulabilir.
  • Ciddi komplikasyonlar sıklıkla ortaya çıkabilir. Sürekli istismar, zihin geriliği, beyin hasarı, Munchausen sendromu, hatta kurbanın ölümüne yol açabilir. 
  • Bu bir çeşit çocuk istismarıdır ve ceza gerektiren bir suç olarak kabul edilir. Genellikle çok daha yaygın olarak kadınlarda görülür.
  • MBPS'nun teşhis edilmesi çok zordur ve mevcut tedavileri sınırlıdır. Psikoterapi, bilişsel davranışçı terapi ve çocuğun bakıcı ya da anneden alınması bozukluğun iyileşmesi için yararlıdır.
İLGİLİ MAKALE

Munchausen Sendromu

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

mrb bende turner sendromu var ileride çocuk sahibi olabilir miyim... devamı