Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanan reflü, yemek borusunun alt ucunun mide ile birleştiği yerde özofagus büzgeçi olarak adlandırılan kastan oluşmuş kapak işlevi gören bir yapı normalde yemek mideye inerken gevşer sonrasında mideden tekrar yukarıya çıkmaması için büzüşür ve  sadece yutma işlevi sırasında açılır ancak reflü hastalığında büzgeç kapalı olması gerektiği zaman gevşer ve mide içeriği yemek borusuna geri kaçar. Peki, reflü belirtileri nelerdir biliyor musunuz?Başlıca reflü belirtisi olarak gösterilen mide yanması aynı zamanda yemeklerin yemek borusuna kaçması ve asitli mide içeriğinin zamanla yutak borusuna zarar vermesi nedeniyle nedeniyle yanma hissi boğazda ve boyun bölgesinde de hissedilir.

Acı ekşi tatta bir sıvının ağza gelmesi reflü belirtileri arasında ilk sırada yer alır. Haftada en az bir veya iki defa reflü hastalarında bu şikâyete rastlanır.

Reflü hastalarında tedavi olana dek geçmeyen öksürükler meydana gelir. 

Reflü hastalarının ses tellerinde çeşitli problemler meydana gelebilir (nodüller, polipler) bunun sebebi yemek borusunun büyük ölçüde zarar görmesidir. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı

Reflü çeşitli boğaz enfeksiyonlarına da neden olmaktadır. Larenjit veya farenjit gibi hastalıklar mide içeriğinin yutak bölgesinde iltihaplanmaya yol açmasından dolayı kaynaklanır.

Boğazda dolgunluk hissi ve yutkunma güçlüğü yemek borusundaki hasardan dolayı kaynaklanır. Reflü hastalarının en yaygın şikayetleri arasında yer alır.