Seks Bağımlılığı

Seks Bağımlılığı

‘Seks bağımlılığı’ terimi, alışılmadık şekilde yoğun seks dürtüsü veya seks takıntısı olan bir kişinin davranışını tarif etmek için kullanılır. Seks ve seks düşüncesi seks bağımlısının düşünüşüne hakim olmaya meyillidir; çalışmayı veya sağlıklı kişisel ilişkiler kurmayı zorlaştırır.

Seks bağımlılarının düşünüşleri bozulmuştur, sık sık davranışlarını mantığa uygun hale getirirler ve haklı gösterirler; sorunlar için başkalarını suçlarlar. Genellikle bir sorunları olduğunu inkar ederler ve eylemleri için mazeretler bulurlar.

Seks bağımlılığı aynı zamanda risk almakla da ilişkilidir. Seks bağımlılığı olan kişi olumsuz ve/veya tehlikeli sonuçlarına rağmen çeşitli şekillerde cinsel faaliyetlerde bulunur. Bağımlının ilişkilerini bozmak, onun çalışma ve sosyal yaşamına engel olmanın yanı sıra cinsel bağımlılık kişiyi duygusal ve fiziksel yaralanma riskine de sokar.

Bazı insanlar için seks bağımlılığı teşhircilik (halk arasında kendini gösterme), müstehcen telefon konuşmaları yapma veya sarkıntılık gibi yasa dışı faaliyetleri içerecek şekilde ilerleyebilir. Fakat seks bağımlılarının mutlaka seks suçluları haline gelmedikleri dikkate alınmalıdır.

Cinsel bağımlılıkla ilişkili davranışlar aşağıdakileri içerir:

 • Kompulsif mastürbasyon (kendi kendini uyarma)
 • Birden fazla ilişki (evlilik dışı ilişkiler)
 • Birden çok veya adı meçhul seks partneri ve/veya tek gecelik ilişkiler
 • Pornografinin sürekli kullanımı
 • Korunmasız seks
 • Telefon veya bilgisayar seksi (siberseks)
 • Fahişelik veya fahişelerin kullanılması
 • Teşhircilik
 • Özel ilanlar aracılığıyla takıntılı bir şekilde flört etme
 • Röntgencilik (başkalarını gözetleme) ve/veya sinsice izlemek
 • Cinsel taciz
 • Taciz/tecavüz

Genellikle seks bağımlısı biri cinsel faaliyetten çok az tatmin alır ve seks partneri ile hiçbir duygusal bağ oluşturmaz. Ayrıca seks bağımlılığı problemi sık sık suçluluk ve utanç hislerine yol açar. Bir seks bağımlısı aynı zamanda olumsuz sonuçlarına rağmen (mali, sağlık, sosyal ve duygusal) davranışı üzerinde kontrolsüzlük hisseder.

Tedavisi

Cinsel Bağımlılık Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu seks bağımlısı bağımlılıklarını inkar ederler ve bir bağımlılığı tedavi etmek, kişinin bir problemi olduğunu kabul ve itiraf etmesine bağlıdır. Çoğu vakada bağımlının problemini kabul etmesi için önemli bir olayın gerçekleşmesi gerekir, örneğin işini kaybetme, evliliğin bitmesi, tutuklanma veya sağlık krizi.

Cinsel bağımlılığın tedavisi bağımlılık oluşturan davranışı kontrol etme ve kişinin sağlıklı bir cinsellik geliştirmesine yardım etme üzerinde yoğunlaşır. Tedavi sağlıklı cinsellik üzerine eğitimi, psikolojik rehberliği ve evlilik ve/veya aile terapisini içerir. Seks bağımlılığı olan insanlar için destek grupları ve 12 adımlık iyileşme programları (Adsız Seks Bağımlıları gibi) da vardır. Bazı vakalarda obsesif-kompulsif bozukluğu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar seks bağımlılığının kompulsif yapısına gem vurmak için kullanılabilir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

iyigünler kaan bey benim cinsel isteksizlik problemim var fakat biraz karışık. şöyleki mastırbasyon yaparken hiçbir sorunum yok fakat iş kız arkadaşım... devamı