Nedir

Shangri-La Diyeti Nedir?

‘Açlık hissetmek yok, istediğini yiyerek kilo verme diyeti’ olarak tanıtılan Shangri-La Diyeti öğün aralarında şekerli su ve extra light zeytinyağlılarıyla iştahınızı azaltmaya ve vücudunuzun ‘doyma noktasına’ (vücudunuzun kalmak istediği nihai kiloya) odaklanıyor.

Shangri-La Diyetibütün diyetlerin değişmeyen az yemek ye, bol egzersiz yap kuralının ne kadar zor olduğunu onaylıyor. Katı kuralları olan bir diyet uygulamış olan herkes diyetin kişi kendini aç hissettiği için başarısızlığa ulaştığını bilir.

Shangri- La Diyeti’nin yazarı ve psikoloji profesörü olan Doktor Seth Roberts insanın vücudunun doyma noktasını keşfederek kendi kendisine daha az yemeyi öğretebileceği teorisini ortaya atıyor.

Shangri- La Diyeti  tat eşleştirme üzerine kurulmuş. Doktorun teorisi şöyle: kişi zengin tatları olan bir dizi tanıdık yiyecek yediğinde beyin açlığı tetikliyor, doyma noktasını yükseltiyor ve kişi kilo alıyor. Ama kişi bu tatları azar azar aldığında ya da tanıdık olmayan tatlar yediğinde beyin vücudun açlıktan ölmek üzere olduğunu düşünüyor (yoksa neden insan hiç bilmediği tatları yesin?) ve vücudun doyma noktasını alçaltarak insanın kilo vermesini sağlıyor.

“Yemeğin tadı ne kadar güzelse aldıracağı kilo da o kadar fazladır,” diyor Robert.

Neler Yiyebilirsiniz

Shangri- La Diyeti’nde Neler Yiyebilirsiniz?

Kişi istediği kadar yiyebilir ama işlenmiş yiyeceklerden uzak durmak koşuluyla. Ayrıca yüksek früktozlu mısır şerbetlerinden mahrum kalınacak ve meyve, sebze, tam tahıllılar gibi bol lifli yiyecekler tercih edilecek.

Roberts’a göre Shangri-La Diyeti’nin sırrı günde iki kez öğünler arasında 1-3 yemek kaşığı şekerli su ve 1-2 yemek kaşığı ekstra light zeytinyağı almak. Robert şekerli suda ve zeytinyağında kalori olduğunu ama tatsız olduğu için  zeytinyağı ve şekerli suyun vücudunuzun,lezzeti kaloriyle eşleştirme alışkanlığından vazgeçireceğini söylüyor. Böylece ne yerseniz yiyin vücudun daha az yemek isteyeceğini iddia ediyor.

“Shangri-La Diyeti yapan çoğu kişi günde iki ufak öğünün yanında kilosuna ve iştahına bağlı olarak 2-4 kaşık sıvı alıyor,” diyor Roberts.

Bunun yanında kişinin tanıdık olmayan tatlar yemesini salık veriyor.

“Farklı baharatlar kullanarak veya ufak değişiklikler yaparak yemeğin tadını değiştirip size yabancı bir hale getirin. Böylece vücudun doyma noktası düşecektir,” diyor.

“Yiyecekler ancak tanıdık olduklarında vücudunuzun doyma noktasını yükseltirler,” diyor. “Öğün atladığınızda veya tanıdık olmayan yemekler yediğinizde doyma noktanız azalır.”

Nasıl İşe Yarıyor

Shangri-La Diyeti Nasıl İşe Yarıyor?

Tarih boyunca doyma noktası göreceli olarak sabit ve kolay kolay değişmeyen bir rakam olarak görülmüştür. Ama Robert buna katılmıyor.

“Yiyeceklerden gelen geri bildirim doyma noktasını değiştirebilir,” diyor.

Robert teorisini kendi üzerinde denemiş. Her gün birkaç yüz tatsız kalori almış ve dediğine göre hemen iştahı kaçmış ve iki günde bir teköğün yemeye başlamış. Yine dediğine göre bol bol egzersiz yapmış ve 3 ayda 17,5 kilo vererek kendini harika hissetmiş. Beş sene aynı kiloda kalmayı başarabilmiş.

“Bu diyeti yapanlar daha az acıkıyorlar ve şiddetli yemek yeme hissine daha az maruz kalıyorlar. Üstelik eski yedikleri yerine daha sağlıklı yiyecekler yiyorlar.”

Uzmanlar Ne Diyor

Shangri-La Diyeti için Uzmanlar Ne Diyor?

Shangri-La Diyetikulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen öyledir.

Diyetin çıkış noktası tuhaf. Mantığı sadece farelerde yapılan birkaç deneye, başarılı diyet hikâyelerine ve yazarın kendi deneyimine dayanıyor; bilim adamlarının, insanlara diyet önermeden önce yapılmasını istedikleri tıbbi deneylere değil.

Diyetle ilgili başarı hikâyeleri bilimsel açıdan kanıtlanmamış; hikâyelerse Robert’ın Shangri-La Diyeti’ni desteklemeye yetmiyor. Tatsız ve tanıdık olmayan yiyeceklerin vücuttaki etkileri üzerine daha fazla araştırma ve deney yapılmalı.

 

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı