Mükemmel bir mühendislik örneği olan insan vücudunda bile yanlış duruş yüzünden sırt ağrıları oluşabilir. Hareket etmek ve spor yapmak nasıl zindelik sağlıyor ise, bilgisayar veya televizyon karşısında çok fazla zaman geçirmek de sırt ve kalça ağrılarına neden olabiliyor.

Yapılan araştırmalara göre insanların yaklaşık yüzde 70’i hayatlarının bir döneminde mutlaka sırt ağrısı çektiği ve özellikle modern hayat tarzı yaşayan kişilerde daha çok görüldüğü saptanmıştır. Saatlerce oturmak, omurganın sıkışıp basıklaşmasına ve hastalıkların baş göstermesine sebep olmaktadır.

Omurga hareket etmek için tasarlanmıştır. Sağlıklı bir omurga ve ağrısız bir vücut için bol bol koşmak, yürümek, uzanmak, dönmek, tırmanmak, yani hareket etmek gerekmektedir. İşte sırt ağrısından ve duruş bozukluklarından kaçınmanız için yapmanız gerekenler;

Duruşunuzun farkında olun
Duruşunuz, vücudunuzu nasıl hizaladığınız ve kaslarınızı nasıl kullandığınız, yürümek, oturmak, yatmak gibi yaptığınız her hareket için oldukça önemlidir. Doğru bir duruş, hem solunum yolları, hem dolaşım sistemi, hem de sindirim sisteminin doğru ve etkin çalışmasını sağlar. Kambur durduğunuzu hatırladığınız anda dik durmaya çalışın.

Doğru bir oturma duruşu gerçekleştirin
 Oldukça sık gerçekleştirdiğimiz eylemlerden biri olan oturma esnasında karın ve sırt bölgesi sıkışır. Uzun süreli oturmak, vücuttaki diğer yapıları bozma ve yorgun düşürme eğilimindedir. Mümkün olduğu kadar dik bir oturma pozisyonu sağlamak önemlidir. Oturulan sandalyenin / koltuğun mutlaka sırt yaslamak için arka kısmı bulunmalıdır. 

Dengenizi ihmal etmeyin
Vücudunuzun dengede durmasını sağlamak her 10 yılda bir daha da zorlaşmaktadır. Dengenizi korumak ve geliştirmek için biraz zaman ayırarak, çekirdek kaslarınızın güçlenmesine ve beyin-vücut iletişimin sağlamlaşmasına yardım edebilirsiniz. 
Fiziksel aktivitelerinizi gerçekleştirirken, dengeyi sağlama hedefli belirli bazı egzersizleri uygulayabilirsiniz. Pilates ve yoga denge düzenleyici egzersizlerin başında gelmektedir.

Giysilerinizi ve aksesuarlarınızı doğru seçin
Bazı giysi ve aksesuarlar duruş bozuklukları ve ağrılara sebep olabilmektedir. Örneğin, topuklu veya düz taban ayakkabılar, ağır bir çantayı tek omuzda taşımak omurgaya ciddi ve kalıcı zararlar verebilmektedir. Bu yüzden, özellikle sırt ağrılarınız veya duruş bozukluklarınız var ise bunlardan uzak durmanız gerekir. Çantanızı iki omzunuzda da eşit sürelerde taşımak ve ortopedik ayakkabılar giymek omurganızı koruyacaktır. 


Doç. Dr. Murat Başkurt

Hocam bir kaç haftadır kalp ağrısı çekiyorum ve sol sırtıma bıçak sallanıyor ve kalpte yanma oluyor nefes almakta zorlanıyorum... devamı