Birçok faktör siz farkında olmadan uyku kalitenizi etkiliyor olabilir. Eğer uzun bir süredir uyku problemleri yaşıyorsanız temelinde hangi etmenlerin etkili olduğunu saptamanıza yardımcı olabiliriz. İşte uykunuzu kaçıran faktörler;

Ağrılar
Kronik veya basit ağrılar sizleri uykusuz bırakmak için yeterlidir. Yapılan araştırmalar baş, boyun, sırt, kas ve eklem ağrıları yaşayanların aynı zamanda uyku problemleri yaşadığını göstermektedir. Bu nedenle öncelikle ağrılarınızın temelinde yatan etmeni bulmak ve bu etmeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi uygulamak gerekmektedir.

Depresyon
İnsomnia olarak adlandırılan uyuyama hastalığını tetikleyen faktörler arasında depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklar yatmaktadır. Bu yüzden eğer uyku problemi yaşıyorsanız bir psikoloğa danışmanızda fayda vardır. Terapi seanslarında hem depresif düşüncelerinizden arınabilir hem de uyku problemlerinize son verebilirsiniz. 

Horlama
Uyku kalitesini düşüren etmenler arasında nefes düzensizliği yaratan horlama yer almaktadır. Horlama probleminizi ortadan kaldırmak için uzman bir doktora başvurarak muayene olmalı ve tedavi seçeneklerini deneyerek uyku probleminize son verebilirsiniz.

Jet-Lag
Uyku düzeninizi bozan etmenler arasında jet-lag da önemli bir role sahiptir. Saat farkı olan ülkelere sık sık seyahatler ediyorsanız uykusuzluk kaçınılmaz.

Ekstra Çalışma Saatleri
Günlük olarak vücudunuzun ve zihninizin alışmış olduğu rutinin dışına çıkıp potansiyelinizi zorladığınızda uyku problemi yaşamanız muhtemeldir. Bu nedenle iş saatlerinizi yorgun düşmeyeceğiniz şekilde ayarlamanız daha doğru olacaktır.

Hormonal Değişimler
Menopoz, hamilelik veya regl dönemlerinde değişen hormon dengeniz uyku problemlerine neden olabilmektedir.

Hastalıklar
Üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklar, alerjik durumlar veya astım gibi nefes almanızı güçleştiren rahatsızlıklarınız varsa uyku problemleri kaçınılmaz olmaktadır.

İlaçlar
Bazı ilaçların içerisinde yer alan kafein uykunuzu kaçırabilir özellikle uyku öncesi alıyorsanız. Bu nedenle eğer uyku problemleri yaşıyorsanız aldığınız ilaçları mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

İyi günler doktor bey ben ilk dusukten sonra bu testi yaptırdım sonuç ise soyle bana yorumlar misiniz Faktör II G20210A (mutasyon saptanmamistir ) Fak... devamı