Fitness sonrasında, enerji deposu olan doğru besin paketlerini depolayarak, yaptığınız egzersizlerde yaktığınız kalorileri geri almadan tok kalabilmeniz mümkün. 
Aslında bu herkesin çelişkiye düştüğü bir durumdur. Fitness egzersizleriniz bittiğinde çok aç hissetmeniz normaldir, ama çoğu kişi yakılan kalorileri geri almaktan korkarak yemek yemekten kaçınır ve aç gezmeyi seçer. Burada yapılması gereken şey, spor sırasında yakılan kalori miktarının yarısı kadar kalori içeren yiyecekler tüketmektir. Yani, eğer egzersizinizde 300 kalori yaktıysanız, egzersizden sonra yiyeceğiniz yemeğin 150 kalori içermesi gerekir. Bu yüzden, karbonhidrat, protein ve yağların karışımı olan ufak atıştırmalıklar ile beslenerek, vücudun sporda kaybettiği enerjiyi depolayarak kasları iyileştirin.
Yoğurt, portakal ve baharatlar
Birbirine pek de uygun olmayan bu yiyecek karışımı, spordan sonra tüketebileceğiniz faydalı bir atıştırmalık karışımıdır. Karbonhidrat ve protein birleşimi olan yoğurt ve C vitamini dolu portakal ve kırmızı biber, sporda yorulmuş kasları onarır ve enerji verir.
Yoğurtlu tahıllı waffle ve badem ezmesi
Hem sağlıklı hem de protein deposu olan bu üçlü, en ideal fitness sonrası atıştırmalıklarındandır. Tahıllı Waffle üzerine yoğurt sürerek, yanında bir kaşık badem ezmesi tüketebilirsiniz.
Ton balığı
Araştırmalar karbonhidrat ve proteinlerin bir arada tüketilmesinin, ayrı ayrı tüketilmelerine oranla daha olumlu etkileri olduğunu ileri sürüyor. Önce ince bir dilim limon kesin ve bunu kepekli tost ekmeği diliminin üzerine sıkın. İki dilimin arasına koyduğunuz ton balığı ile protein deponuz hazır.
Protein deposu içecek
Egzersizden sonra büyük bir bardağa süt koyun ve içine bir miktar protein tozu dökün. Protein tozu çilekli, çikolatalı, vanilyalı veya muzlu olabilir. Seçim size kalmış. 
Yumurta ve humus
Bir adet yumurta haşlayın ve ortadan ikiye bölün. İki tarafına da bir miktar humus sürdükten sonra tüketin. Bu fitness sonrası kas onarımına oldukça faydalı olacaktır. İsteğe göre üzerine bir miktar frenk soğanı veya kırmızı biber de ilave edebilirsiniz.
Süzme peynir ve yabanmersini 
Kepek ekmeği üzerine süzme peynir koyduktan sonra, üzerine yabanmersini sürün. Enerji deposu olan bu karışım, spor sonrası onarımı hızlandırıcı özelliktedir.
Kuruyemiş 
Kuru üzüm, fıstık, fındık, leblebi, ceviz, badem gibi birçok kuruyemişin karışımından bir avuç kadar tüketebilirsiniz. İsteğe göre bunları bir kase yoğurt içerisine dökerek birlikte de yiyebilirsiniz.
Az yağlı peynir ve meyve
Az yağlı bir peynir ve bir meyve kasları tamir etmenin en kolay yoludur. Özellikle içinde lif bulunduran elma, hem tok tutar, hem de çok iyi bir fitness sonrası atıştırmalığıdır. 

Op. Dr. Sinan GÖKER

54yasındayım,gözler +2 mıyop.supracor benım ıcın uygun olurmu? Bu ıslem ne kadar sürer,sonrası ıylesme surecı ıle ılgılı bılgı olmak ıstıyorum,ıyı cal... devamı