Stresi Azaltan Doğal Yöntemler

Stresi yok etmek, enerjinizi toplamak ve kendinizi güçlü hissetmek adına neler yaparsınız? Sizi bilmiyoruz ancak tüm bunları son derece basit ve doğal yöntemlerle kısa sürede başarmak mümkün. Peki, nedir bu doğal yöntemler?

Gün Işığı

Sabah odanıza giren gün ışığı enerjinizi olumlu yönde etkiler. Size güne başlamanız gerektiğini hatırlatır ve pozitif enerji vererek motivasyonunuzu yükseltir. Bu nedenle uyumadan önce perdeyi aralayın, bırakın sabah olduğunda güneş sizi uyandırsın.

Uyanın

Alarm sesini duyduğunuz halde 5 dakika daha diyenlerdenseniz geç kalmanız ve ayılmanız zaman alacaktır. Vücudunuzun dinlenmesi için 8 saat idealdir bu nedenle uyku saatlerinize ona göre belirleyip sabahları uyanma vaktinizi geçirmeyin. Çünkü fazla uyumanın size bir katkısı olmayacaktır.

Sabah Yogası

Uyanmakta güçlük çekerken bir de size hareket etmenizi söylüyoruz ancak bedeninizi bu ritüele alıştırdıktan sonra sizi ne kadar olumlu yönde etkilediğini göreceksiniz. Her sabah sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır.

Kahve Yerine Hindistan Cevizi

Uyanır uyanmaz ilk yaptığınız şey bir bardak kahve içmek olabilir ancak bu alışkanlığınız sağlığınızı kısa bir süre sonra olumsuz yönde etkilemeye başlar. Doktorların önerisi kahve yerine hindistan cevizi yağı içeren bir gıda tüketmek, anında enerji veren bu meyveyi mutfağınızdan eksik etmeyin.

Protein Ağırlıklı Kahvaltı

Yüksek karbonhidrat ve yağ içeren gıdalar yerine protein ve kompleks karbonhidrat içeren gıdaları tercih etmeniz sizi gün boyu hem tok hem de enerjik tutacaktır.

Geç Saat Atıştırmalıklarından Uzak Durun

Uyku öncesi yememek en doğrusudur ancak karnınız acıktıysa ve yemeden uyumam diyorsanız en azından 150 kaloriyi geçmemesine özen göstermelisiniz aksi takdirde sağlıklı bir uyku uyuyamazsınız.

Su İçin

Günde en az 2,5 litre su içmek sizi hem enerjik hem de tok tutacaktır. Vücudunuzda ağrı, halsizlik veya yorgunluk gibi şikâyetlerin oluşmasını engelleyen su oldukça önemli bir gıdadır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam ben 99 doğumluyum sağ gözümde göz tembelliği var 07 gözlük kullanıyorum göz tembelliğini azaltacak operasyon ve tedaviler varmı ? şimdiden teşek... devamı