Malzemeler

Yarım su bardağı pirinç
1 su bardağı yoğurt
1 çay kaşığı deniz tuzu
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı kuru nane
1 adet yumurta sarısı
Yarım adet limon suyu
4 su bardağı et veya tavuk suyu

Yapılışı

Yapılışı

Tencereye et veya tavuk suyu konulup kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayınca, yıkanan pirinç kaynayan et suyuna ilave edilir. Kısık ateşte 20 dakika pişirilir. Yoğurt, yumurta sarısı, limon suyu çırpılıp suya ilave edilir. Bir taşım kaynayana kadar karıştırılır ve tuz ilave edilir. Tavada zeytinyağına kuru nane eklenir ve az miktarda kavrulur. Kaynayan çorbanın içine dökülür. Sıcak olarak servis edilir.

Yoğurt

Yoğurt

Yapısı ve içerdiği besin değerleri nedeniyle insan sağlığı açısından kaynağı sütte bile olmayan faydalara sahip bulunuyor. Vücut yoğurdun içindeki kalsiyum ve proteini süte göre daha çabuk emiyor, bu nedenle de kemiklerin gelişimi açısından süte göre daha etkili oluyor. Zengin besin değeri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, bu özelliği nedeniyle vücudu kanserden, mide ve bağırsak hastalıklarından, mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine kadar birçok hastalıktan koruyor. Tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir. Stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerle zarar gören sindirim sistemini korur.

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba hocam babam yemek yiyemiyor bir kac kasik corba ictimi kusuyor kronik hasta dediler ama kusmasina bir cozum bulamadilar psikiyatri doktoruna d... devamı