Nedir

Yeni Beverly Hills Diyeti Nedir?

Yeni Beverly Hills Diyeti “bilinçli birleştirme”, yani doğru zamanda doğru gıdaları tüketmeyle ilgilidir.

Orijinal Beverly Hills Diyeti oldukça kısıtlayıcı olan 42 günlük başlangıç aşamasıyla başlar. Beverly Hills diyetinin bu yeni versiyonu daha önceki oldukça katı versiyonlarından ayrılıyor ve yazarına göre önerilen dengeli haftalık diyet standartlarını karşılıyor.   

“Dengeli haftalık diyet” sözünü aklınızda tutun. Judy Mazel’e göre beslenmeyle ilgili sorunlarımız günlük üç öğün planını uyguladığımızda ortaya çıkmaya başladı ve karbonhidratları proteinler, proteinleri karbonhidratlarla ve meyveleri diğer besinlerle karıştırmayı bıraktığınızda bu durum ortadan kalkacaktır.   

Beslenme ve yaşam tarzı danışmanı olan Mazel “Sizi şişmanlatan, yedikleriniz veya ne kadar yediğiniz değil,” diyor ve “Şişmanlamanıza neden olan ne zaman ve neleri birlikte yediğinizdir,” diye ekliyor.

Diyet kitabı, sağlıklı diyet planları uygulayarak veya destek alarak daha başarılı sonuçlar alanlar ve meyvelere düşkün olanlar için uygun olabilir.

Neler Yiyebilirsiniz

Yeni Beverly Hills Diyeti: Neler Yiyebilirsiniz?

Yeni Beverly Hills Diyetinde proteinlerle proteinler (ve yağlar), karbonhidratlarla karbonhidratlar (ve yağlar) ve meyveler de tek başına tüketilir.

Güne ananas, çilek, üzüm ve karpuz gibi bir dizi enzimatik meyveyle başlanır. 

Seçtiğiniz meyveleri sınırlama olmadan tüketebilirsiniz; fakat bir meyveden diğerine geçmeden önce bir saat ve karbonhidrat, yağ ve protein almadan önce iki saat bekleyin. Bu besin gruplarından birisini tükettiğinizde gün boyunca meyveden uzak durun.

Meyveden sonra ilk olarak karbonhidrat yerseniz, protein yiyene kadar istediğiniz kadar karbonhidrat tüketebilirsiniz. Kahvenizin içine az bir miktar süt koyarak protein tüketseniz dahi bunun ardından günün geri kalanında tükettiklerinizin %80’i protein olmalıdır. 

Peki, içecekler hangi gruba dahil edilmeli? Meyve suları ve şarap meyve kategorisine girerken diğer alkollü içecekler Mazel’e göre karbonhidrat kategorisine giriyor. Mazel şampanyanın nötr olduğunu ve her şeyle birlikte tüketilebileceğini söylüyor.

Günde bir öğün “açık” öğün olarak değerlendirilir ve bu öğünde karbonhidratlar ve proteinler özgürce birlikte tüketilebilir. Örneğin burger ve patates kızartması veya karidesle pilav birlikte yenebilir. Buna karşın, bu “açık” öğünü öğle yemeğinde tüketirseniz günün geri kalanında tükettiklerinizin %80’inin protein olması gerekir.  

Mazel 35 günlük başlangıç aşamasında 5-6 kilo verebileceğinizi söylüyor.

Nasıl İşe Yarıyor

Yeni Beverly Hills Diyeti: Nasıl İşe Yarıyor?

Mazel yiyeceklerin kilo alımına neden olmadığını etkili bir şekilde sindirilemeyen gıdaların kilo kaybına neden olduğunu belirtiyor ve “Eğer farklı gruplardan birçok gıdayı karıştırırsanız, enzimler karışır ve kilo alımı oluşur” diyor. 

Yağlar, karbonhidratlar ve proteinler Mazel’in sözünü ettiği besin gruplarıdır. Yağlar önemli bir tartışma konusu olmasa da karbonhidratlar ve proteinler önemlidir.

Mazel besin gruplarıyla ilgili şunları bilmenizi istiyor.  

  • Meyveler (kendi başlarına ufak bir grup olarak “mini-karbonhidratlar”) aslında kendi kendilerine sindirilir. Enzimleri bu meyveleri ince bağırsakta 15-20 dakika içerisinde besin değerlerine dönüştürür.  
  • Bütün karbonhidratlar için sindirim 3 saate kadar sürebilir. Bu süreç ağızda tükürükle başlar. Mazel’in karbonhidrat yemeye ilişkin tavsiyesi: Çiğneyin, çiğneyin, çiğneyin. 
  • Mazel’e göre proteinleri sindirme 10 saat veya daha uzun sürebilir ve bu süreçte mide asidi gereklidir.
  • Yağların sindirimi yavaşlattığına inanan Mazel “Yağlar genellikle hiçbir zaman tek başlarına tüketilmez; bu nedenle yağların sindirim sistemimizde tek başlarına nasıl işlev gösterdiklerini bilmiyoruz” diyor.

Mazel karbonhidrat bakımından zengin patates gibi hızlı sindirilen bir yiyecekle biftek gibi daha yavaş sindirilen yiyeceklerin beraber tüketilmesinin sindirim yetersizliğine neden olabileceğini söylüyor.

Mazel vücudunuz mide asidiyle proteinleri sindirmeye çalışırken, karbonhidratları sindirmek için gerekli tükürük enzimlerini nötrleştirir. Gıdaların iyi bir şekilde sindirilememesi kilo alımına yol açar.

Mazel “Hızlı sindirilen gıdaları yavaş sindirilen gıdalarla birlikte tüketmeyin. Bu sayede inanılmaz bir şekilde kilo verebilirsiniz” diyor ve “ Hamburger ve cheesecake gibi tüm sevdiğiniz gıdaları tüketerek hayal ettiğiniz vücuda sahip olabilirsiniz” diye ekliyor.

Egzersizlere gelince, egzersizler Mazel diyet planının zorunlu bir parçası değil. Buna karşın, Mazel egzersizlerin zihinsel sağlık, sağlıklı bir kalp ve iyi bir dolaşım için önemli olduğunu kabul ediyor.

Uzmanlar Ne Diyor

Yeni Beverly Hills Diyeti: Uzmanlar Ne Diyor?

Uzmanlar, Hills diyetinin eski versiyonlarına ilişkin olarak bu diyetin kilo verme programı olarak ünlenmeye devam edeceği ancak buna karşın bu diyeti sürdürmenin besinsel değer eksiklikleri nedeniyle bir endişe taşıdığı görüşünde.

Ayrıca besin kombini teorisinin eleştirilere göğüs gerdiği ve insanların Mazel programıyla kilo verme nedeninin besin kombini etkisi değil daha az kalori tüketmeleri olduğu belirtiliyor.

Buna karşın, planının insanları sebze ve meyve tüketimine teşvik etmesinin bir artı olduğu düşünülüyor.

Birçok diğer uzman bu gözlemlere katılıyor; fakat besin kombini teorisinin desteklenmediğini ve diyetin bazı besin değerlerinden yoksun olmasına ilişkin endişeleri de paylaşıyorlar.

Düşünceler

Düşündüren Kitap

Mazel yazı sitili oldukça olumlu ve cesaret verici ve diyet yapıp yapmamaya karar veremeyenlere bu zorlu dönemde yardımcı olabilir. Buna karşın Mazel planında çoğu zaman istediğinizi yiyebileceğinizi belirtmesine rağmen porsiyon kontrolü taraftarı. 

Mazel’in, egzersizin kilo kaybıyla ilişkili olmadığı, kalorilerin önemli olmadığı ve besin kombininin kilo vermede en iyi yöntem olduğuna dair teorisi diyet yapanlarının diyet planlarını başarılı bir şekilde sürdürmelerini sınırlandırıyor.  

Kısacası uzmanlara göre, Mazel’in planı besin değerleri bakımından tamamlanmamış ve daha iyi diyet planları bulunuyor. 

Eğer kendiniz için uygun bir diyet planına ilişkin öneri istiyorsanız bir beslenme ve diyet uzmanına danışın. 

Dr. Emel GÖKMEN

ben yaklaşık 3 yıldan beriepilepsi hastasıyım depakin chrono 500 mg kullanıyorum ilacımı ilk azaltıldı daha sonrada yeniden bir sefer nöbet oldu ilaçl... devamı