Proteinin sizin için yararlıdır ve hatta istenmeyen kilolardan kurtulmanıza yardımcı olduğuna şüphe yok.  Ama yaşam boyu istediğiniz kilo verme sonucunu elde etmek için, doğru protein tiplerini doğru miktarda tüketmek önemlidir. 

"Yüksek protein diyetleri neden işe yarar?” başlıklı bir araştırma, kilo verme diyetlerinde protein miktarını artırmaya yönelik umut verici gelişmelere ışık tutuyor. Ve bu, bu yıl yayınlanan birçok protein dostu çalışmadan sadece biri. 

Journal of Nutrition dergisinde Illinois Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kısmen yüksek protein diyetlerinin, vücut ağırlığı için kilo başına 1.46 gram protein, düşük protein diyetlerinden daha etkin olarak kilo kaybını artırdığını ve kas kütlesini koruduğunu belirtti.

Ayrıca Tennessee Üniversitesi'nden araştırmacılar American Journal of Clinical Nutrition dergisinde, her gün üç öğün az yağlı süt ürünü (başka bir protein kaynağı) tüketmenin aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olduğunu bildirdi.

Yüksek protein diyetleri neden işe yarıyor? 

Daha yüksek protein açlığınızın ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olur, sonuç olarak kilo verme diyetinize bağlı kalmanızı sağlar. 

Fakat ayrıntıları görmek de önemlidir. Bütün bu kilo verme çalışmalarında günlük alınan kalori miktarı 1340 - 1700 arasında tutuldu ve diyetlere bolca meyve, sebze ve tam tahıllar dâhil edildi, ayrıca protein ve süt ürünü kaynakları yağsız ya da az yağlı olarak seçildi. Hiç bir besin grubu kısıtlanmadı.

Bu güncel çalışmalardan çıkarılacak mesajlar nelerdir? 

Her birimizin özel beslenme ihtiyaçları var, bu nedenle bazı insanlar protein miktarını artırarak ve karbonhidrat miktarını azaltarak daha fazla kilo verebilir, diğerleri için ise bu işe yaramayabilir. Uzmanların çoğu bu kişiye özel diyet düşüncesini destekliyor ve herkese sağlıklı sınırlar içinde kendilerine uygun diyeti bulmaları için seçenekler sağlıyor.

 

 

Prof. Dr. Cengiz ÇELİKER

selamun aleykum 17 yasindayim fitness gidiyorum ve protein tozu almami oneriyorlar benden kucukleri bile protein tozunu kullaniyorlar bende alsam soru... devamı