Aç kalmadan kilo vermek için düzenli ve dengeli beslenmek gerekir. Bazen bazı gıdalardan uzak tutulduğu zaman, vücut onu ister. Bu yüzden dengeli ve çeşit içerecek tarzda beslenmek çok önemlidir.

Bazıları kırmızı et yemek istemez, bazıları sebze yemeklerinden uzak durmak ister. Oysa beslenmede en önemli faktörlerden biri çeşitliliktir. Çeşitlilik dengeli beslenmenin önemli bir anahtarıdır.

Aç kalmadan kilo vermenin bir diğer yöntemi ise, kan şekerini dengede tutmak için düzenli beslenmektir. Kan şekerini dengede tutmak için karbonhidrat ve protein birlikte tüketilmelidir. Özellikle bir dilim ekmekle peynir ya da meyvenin yanında süt ya da yoğurt tüketilebilir. Et, balık ve tavuğun yanına salata, sebze, yoğurt ve bir iki dilim ekmek ilave edilebilir. Böyle bir beslenme tarzı, kan şekerini dengede tutar. Ayrıca her öğünde her besin maddesinden tüketildiği için hem kişi kendini enerjik hisseder hem de uzun vadede diyet programına uyumu kolaylaşır.

Ama aç kalınacak olursa, bir sonraki öğünde aşırı yemek yenebilir. Ya da kişi kendini zorlukla tuttuğu için sinirleri yıpranabilir. Ayrıca yetersiz beslenmek, uzun vadede sağlık sorunlarına neden olabilir. Örneğin et yemeyen biri kansızlık yaşayabilir. Sebze tüketmeyen kişiler kolesterol ya da mide bağırsak sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir.

Vücudun her besine ihtiyacı vardır. Bu nedenle her besinden yeterli ve dengeli bir şekilde, vücudun ihtiyacı olan oranda tüketilmesinde fayda vardır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

hocam küçüklükten kalma ısırık izleri nasıl geçer sizden bi yardımcı olmanızı istiyorum... devamı