Cildi Soyma

Yüz derisini soyma cildin yüzeyinde bulunan ölü hücrelerin pul pul dökülmesini sağlayan basit bir yöntemdir ve cildinize anında parlak bir görünüm sağlar.

Günlük cilt bakımınızda yüz derisini soyma işlemine yer verirseniz diri, parlak ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yüz derisini soymanın ölü cilt hücrelerinin atılmasındaki faydası nedir?

Yüz derisini soyma işlemi yüze maske uygulanmasıdır. Yüzdeki deri soyulurken ölü hücreler de soyularak atılır ve ciltteki kan dolaşımı hızlanır.

Ciltteki ölü hücreler atıldığında yeni hücrelerin üretimi de hızlandırılır. Soyma işlemini cildiniz kuru ya da normalse haftada bir kez uygulayın. Yağlı ya da karma bir cildiniz varsa bu işlemi haftada iki defa uygulayın.

Kuru Cildi Soyma

Kuru Cildi Soyma

  • Yulaf ezmesiyle yüz derisini soyma: 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tozuyla 3 ya da 4 yemek kaşığı kreması alınmış sütü karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün. Kuruyana kadar bekletin. Maskeyi yüzünüzden nazikçe soyarak çıkarın ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
  • Bademle yüz derisini soyma: 1 yemek kaşığı badem yağıyla 2 yemek kaşığı besleyici kremi iyice karıştırın ve karışımı yüzünüze sürün. Kuruyana kadar birkaç dakika bekletin. Maskeyi yüzünüzden nazikçe soyarak çıkarın ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Son olarak yüzünüzü soğuk suyla durulayın.

Yağlı Cildi Soyma

Yağlı Cildi Soyma

4 yemek kaşığı nohut tozuyla yarım yemek kaşığı zerdeçal tozunu karıştırın. Karışımın içine süt ve birkaç damla gül suyu ekleyin ve yoğun bir karışım elde edin. Bu karışımı tüm vücudunuza ovarak sürün. Kuruyana kadar bekletin.

Maske kuruyunca dairesel hareketlerle maskeyi soyun ve sonra ılık suyla banyo yapın. Evde uyguladığınız bu soyma işlemi yağlı ciltler için çok faydalıdır, hatta kuru ciltlere de uygulanabilir.

Cildi Doğal Yöntemlerle Soyma

Cildi Doğal Yöntemle Soyma

2 ya da 3 yemek kaşığı ham yulafı elinizle ya da öğütücü bir aletle ezin. Elde ettiğiniz tozu balla karıştırın. Çeyrek yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve pürüzsüz bir karışım elde edene kadar karıştırın.

Karışımı pürüzsüz hale getirmek için bir damla fesleğen yağı ekleyin. Eğer herhangi bir cilt sorununuz varsa fesleğen yağı yerine çay çiçeği yağı kullanın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Bütün bunlar yüz derisini soymak için kolay bir şekilde uygulanabilecek tariflerdir. Bu tarifleri sadece bir kez deneyin ve yüzünüzdeki farkı görün. Ama tedbirli olmak adına, cildiniz yukarında sözü geçen malzemelerden herhangi birine alerjisi varsa, bu malzemelerden uzak durun ve cildinizi korumak için önlem alın.

 

Prof. Dr. Sinan ZEREN

merhabalar benim penisimde bir leke var uzeri parlak boyle sankı derinin içinde gibi mercimek kadar buyuklugunde ne olabılır saygılar... devamı