Köri yapımında kullanılan ve hardala sarı renk veren bir baharat olan zerdeçal kanserle, depresyonla ve şeker hastalığıyla ilgili denemelerde etkili bulundu.

Teksas Üniversitesi Kanser Merkezi’nde Sitokin Araştırma Laboratuarı’nda görevli Subash C. Gupta ve Bharat B. Aggarwal, zerdeçalda bulunan kurkumin adlı bileşen hakkında çok makale yazıldığını ancak zerdeçalın kendisi hakkında çok fazla şeyin bilinmediğini belirtiyor.

Geleneksel olarak bu baharat halk tıbbında jinekolojik ve gastrik problemlerin, hepatik hastalıkların, enfeksiyonların ve kan hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Modern bilim de zerdeçalın bu hastalıklara karşı kullanımını bilimsel kanıtlara dayandırmıştır. Polifenoller, seskiterpenler, diterpenler, triterpenoidler, steroller ve alkaloidler gibi kimyasal bileşenler bu bitkiden elde edilmiştir.

Kurkumin zerdeçalın %2 ila 5’ini oluşturur ve üzerinde en çok çalışılmış bileşenidir. Zerdeçalın bazı etkileri kurkumin tarafından taklit edilebilse de diğerleri kurkuminden bağımsızdır.

Hücre bazındaki araştırmalarda zerdeçalın mikrop karşıtı, böcek öldürücü, larva öldürücü, anti-mutajenik, radioprotektör ve kanser karşıtı potansiyeli görülmüştür. Hayvanlar üzerinde yapılan birden çok araştırmada ise bu baharatın kanser gibi proinflamatuar hastalıklara, nörolojik dejeneratif hastalıklara, depresyona, şeker hastalığına, obeziteye ve ateroskleroza karşı etki potansiyeli gözlenmiştir.

Klinik denemelerde birçok insan hastalığında etkisi de görülmüştür. Bunlar arasında deri veremi (lupus), kanser, şeker hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, akne ve fibrozis bulunur. 

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı