Malzemeler

1 kg bamya
2 adet orta boy soğan
2-3 adet büyük boy domates
Yarım çay bardağı zeytinyağı
Yarım limon suyu
3-4 diş sarımsak
1 adet kesme şeker
1 tatlı kaşığı deniz tuzu

Yapılışı

Yapılışı

Bamyaların sap kısımları huni şeklinde kesilir. Soğanlar ve sarımsaklar soyulup yemeklik doğranır. Domatesler rendelenir. Bamya ve limon suyu haricindeki tüm malzeme tencereye alınır ve orta ateşte 2-3 dakika kavrulur. Ardından bamya ve limon suyu eklenerek hafifçe karıştırılır ve kapağı kapalı olarak 7-8 dakika pişmeye bırakılır. Bu süre sonunda bamyanın hizasında sıcak su eklenir ve pişmeye bırakılır. Soğutulup limon dilimleri ile süslenerek servis yapılır.

Bamya

Bamya

Lif oranı yüksek, A vitamini B2 ve C vitaminleri ihtiva eder. A vitamini takviyesi dışarıdan alınması sakıncalı olduğu için bamya iyi bir A vitamini kaynağıdır. İyi bir A vitamini kaynağı olması nedeniyle gözler ve cilt yenilenmesi için faydalıdır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı olur. Lif oranı yüksek bir besin olan bamya, idrar söktürücüdür ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. Mineraller açısından da zengin bir sebze olan bamya, halsizliğe iyi gelir. Lifli gıdalar hem zayıflamaya yardımcıdır hem de kanserden korunmaya. Bamya vücuttaki ödemi ve iltihabı atmaya yardımcı olur. Haricen, çıbanlarda ve kıl dönmesinde kullanılır.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

Merhabalar, Benim şöyle bir sorunum var. 22 yaşımdayım ve kendimi bildim bileli et yemiyorum.Balık,kırmızı et,beyaz et hiçbirini. Bunun yanında birçok... devamı