Kabızlık için genel olarak bol su tüketilmesi gerekir. Suyun tüketilme biçimi ise, sofradan kalkarken mutlaka iki bardak su içilmesi şeklinde olmalıdır. Bu, kabızlığa karşı son derece etkili bir yöntemdir. Kahvaltı da dâhil bütün öğünlerden sonra mutlaka 2 bardak su içilmelidir.

Kabızlığı tetikleyen en önemli faktörlerden biri, yemeğin hemen üzerine tüketilen tatlı ve meyvelerdir. Hem tatlıyı hem de meyveyi yemekten en az 2 saat sonra tüketmek gerekir. Bunu herkesin bilmesinde fayda vardır.
Kabızlık sorununu çözen bir diğer yöntem pırasa tüketilmesidir. İçine havuç ve pirinç eklenmeden yapılan zeytinyağlı pırasanın günde bir porsiyon yenilmesi, kabızlığa karşı çok etkili bir çözüm olacaktır.

Kabızlığın giderilmesi konusunda yapılan kimi hatalar vardır. Bunlardan biri de lifli, kepekli besin tüketmenin yeterli olacağı görüşüdür. Ancak bunun yanında bol içilmesi şarttır. Çünkü hem lifli hem de kepekli besinler suyla alınmadıkları takdirde kabızlığa neden olurlar.

Op. Dr. Sinan GÖKER

11 Aylık bebekte sağ ve sol gözünde kayma ve sol göz kapağı düşüklüğü ve sol göze gelen sinirde kuruma var ne yapabiliriz ?... devamı