Artık birçoğumuz için zaman son derece önemli ve kısıtlı. İşimiz, yapılacaklar listemiz, hatta boş zamanlarımızda bile aynı anda birden fazla iş ile ilgilenmek durumunda kalabiliyoruz. Bu yüzden fiziğimizi korumak ve egzersiz yapabilmek için neden kısa yolları tercih etmeyelim?  Egzersiz için harcadığınız zamanı çoğaltmaya gerek kalmadan veya sürekli aynı hareketleri tekrar etmeden maksimum şekilde faydalanabilmeniz mümkün. Sizler için hazırladığımız 5 hareketi günlük rutininize dahil edebilirseniz, karşılığını kısa sürede alabilirsiniz.
Dambıl
Dambıl ile kol çalışmak, sadece kollarınızı değil, sırt ve göğüs kaslarınızı da güçlendirerek, dengeli bir vücut ve omurga sağlar. Sırt ve arka kol kaslarınızı çalıştırmak istiyorsanız, iki elinizde de dambıl var iken, dizlerinizi hafifçe kırarak kollarınızı yere doğru indirin ve daha sonra yukarı kaldırın. Kalça dışarı doğru çıkık ve kollar göğüslere yakın durmalıdır. Bu hareketi setler halinde tekrar edin.  Dambıllar çalışmalarınıza göre 3-10 kilo arasında olabilir. Düşük kilogramlar ile başlayıp, vücut alıştıkça yükseltmek doğrudur. Bu harekete zamanla farklı alternatifler ekleyebilirsiniz
Plank
Plank egzersizinin vücut için mükemmel olduğunu birçok kez duymuşsunuzdur. Peki, sebebini biliyor musunuz? Sıkı bir karın için, göbeğinizi esneme ve bükülmelere karşı eğitmelisiniz. Plank egzersizi, göğüs kafesinin altındaki omurganız tarafından desteklenen, karın ve sırt kaslarını güçlendirmek için yapılır. Esneme ve bükme karşıtı olan Plank, omurgayı dik ve sağlam tutmaya yarar. 
Ağırlık kaldırma
Araştırmacılar, çömelerek ağırlık kaldırmanın faydalarını her gün ortaya çıkarmaya devam ediyor. Kasları yapılandırmak, kemikleri güçlendirmek, hatta metabolizmayı hızlandırmaya bile yararı olduğu bilinen ağırlık kaldırma egzersizi, kalori yakmanıza da yardımcı olur. Vücudun büyük bölümünü kapsayan kalça ve bacak kaslarını dambıl yardımı ile çalıştırabilirsiniz. İki elinizde de 10’ar kilogramlık dambıllar ile dik durarak eğilin ve dik pozisyonunuza geri dönün.
Yana dönerek ağırlık kaldırma
Bu hareket de dambıl veya basketbol topu yardımı ile yapılabilir. Aynı anda birden fazla kası çalıştıran bu hareket oldukça faydalıdır. Özellikle yanlarını eritmek isteyen kadınlar için ideal. Bacaklar omuz hizasında açılır ve ağırlık iki el ile tutulur. Yavaşça eğilip, sağ tarafa dönülür, daha sonra aynı işlem sol taraf için tekrar edilir.
Step hareketi
Vücudumuzun yan kısımlarını çalıştırmak için yapılan bu egzersiz bacak ve ayak kaslarınızın güçlü ve dengeli durmasında da büyük rol oynar. Düzenli olarak yapıldığında, sakatlanma ihtimali en aza indirilir ve hatta daha iyi koşu yapılır. Hareket esnasında eller belde olmalıdır. 

 

İLGİLİ MAKALE

Spinning

Uzm. Dr. Gülşah AYBASTI

Kalp kapakçigimda %2 kadar sizinti oldugu soylendi.Ben sporcuyum.Fitness yapiyorum.Agirliklarla calisiyorum.Bunun bir zarari olur mu... devamı