Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne rapor veren bir kurul, AİDS’e neden olan HİV virüsünün bulaşmasını önleyen bir hapa onay verdi. Daire’yi bu rapor bağlamamakla beraber Daire genelde kurulun görüşleri doğrultusunda hareket ediyor. Hap hali hazırda HİV bulaşmış kişilerce kullanılmakta. Günlük olarak kullanılacak hapın AİDS bulaşması riski yüksek kişilerce de kullanılabilmesi düşünülüyor. Kurul hapın yüksek risk taşıyanlara reçete edilebilmesini tavsiye etti (çok eşli eşcinseller)

VİDEO: AİDS

Hapın kullanımına karşı çıkanlar da var. Onların tezi de hapın, kişilerde bir yanlış emniyet duygusu yaratarak, esas olarak sağlıklarını riske atabileceği yönünde. Ayrıca hapın devamlı olarak alınmasının gerekmesi de bir handikap olarak değerlendiriliyor. Birincisi, kişilerin bu disipline sürekli uyup uymayacakları bir sorun olabilir. İkinci düşündüren konu da elbette işin mali yönü, zira bu pahalı bir ilaç.
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin 15 Haziran’a kadar kararını vermesi bekleniyor.

Uzm. Dr. Cenk Kiper

merhaba iyi günler.sorum 30 yaşındayım.sertleşme sorunu yaşıyorum bunun bir ilaç dedavisi varmı.birde erken boşalmayı önleyen ilaç varmı.ilişki dışınd... devamı