Kadın olsun erkek olsun insanlar kilo aldıkları zaman çevrelerinden saklamaya çalıştıkları ve şikâyetçi oldukları bölgelerinin en başında göbekleri gelir. Kilo alınması en kolay bölge göbektir, eritmesi de bir o kadar zordur. Peki, göbek nasıl eritilir? İşte her insanın aldığı kiloları vermek istedikleri yani diyet programı uyguladıkları sırada zayıflama hususunda en önce göbeği eritme ile başlarlar. Kilo vermek için yapılan uygulamaların en başına hazırladığınız her menüye bol proteinli gıda ekleyerek başlayın. 

Yapılan araştırmalar da göbek eritme yolları konusunda yoğurt için en iyi yağ yakıcı besinlerden biri olduğunu kanıtlamıştır. Bu sebeple özellikle göbek yağlarını eritmek için her menüye mutlaka bir porsiyon yoğurt eklemelisiniz. Ayrıca gün boyunca mutlak suretle 2-2,5 litre su tüketmelisiniz. Bol su sayesinde sık idrara çıkılacağından göbek bölgesinde bulunan fazlalık yani kilo yapan zararlı yağların idrar yoluyla atılması sağlanmaktadır. Tuzu hayatınızdan çıkarın. Uzmanlar kilo verme yanında sağlık açısından da tuzu sakıncalı görmektedir. Çünkü tuz vücutta bulunan fazla suyun tutarak atılmasına engel olur. Vücuttan atılmayan fazla su vücutta özellikle göbek bölgesinde şişkinlik yapar.

Bol bol lifli besinler tüketmeye özen gösterin. Lifli besinler bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak yenen besinlerin yağa dönüşmeksizin vücuttan atılarak kilo alınmasına engel olur. Bunların yanı sıra egzersiz olmazsa olmazların başında gelir. Hemen her gün evde düzenli olarak göbeğinizi eritmek amacıyla 10-15 dakika egzersiz yapmalısınız.

Her gün çekeceğiniz mekik hareketleri de göbek eritmek için ideal egzersiz yöntemleri arasındadır. Bunlara ilaveten gün içinde bir kaç defa içtiğiniz bir bardak su içine bir kaşık elma sirkesi ve yarım limon suyu sıkıp için. Bu şekilde de göbeklerinizde oluşan ve sizi kilolu gösteren yağların kısa sürede eridiğini göreceksiniz. Beyaz ekmeği elinizden geldiği kadar bırakın veya azaltıp tam buğday ya da çavdar ekmeği tüketmeye özen gösterin. Beyaz ekmek kilo alınmasına sebep etkenlerin başında geldiğinden tam buğday veya çavdar ekmeği tüketerek az kalori alıp kilo alma derdine son verebilirsiniz. 

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

hocam sertleşme ve erken bosalma sorunum var ve son zamanlarda gömülme meyda geldi sıklıkta olmuyor biraz kiloluyum sadce göbek bu konuyla ilgi... devamı