Joseph Pilates zayıf ve hasta bir çocuktu. Vücudunu kuvvetlendirmeye ve iyileştirmeye azmetti, sağlığını iyileştirmeye yardımcı olması için bir dizi egzersiz geliştirdi. Etki alanlarının yoga, Zen felsefesi ve eski Romalılarla Yunanlılardan borç alınan egzersizler olduğu söylenir.

Pilates, 2. Dünya Savaşı’nda enterne edildiğinde egzersizlerini diğer Alman ulusallarına da öğretti. Bu, onların güçlerini korumasına ve hastalığı savuşturmasına yardımcı oldu. Egzersizleri diğer askerlere öğretirken yer veya paspas egzersizlerini de geliştirdi. Pilates enterne kampındayken çeşitli cihazlarla deneme yapmaya başladı ve birkaçını yatak yaylarından yaptı. Bunlar direnç sağladı ve egzersizleri için mükemmeldi.

Bu enterne kampındakilere öğretilen egzersiz bugünün popüler Pilates hareketinin temeli haline geldi. Pilates, çeşitli esneme ve denge hareketleri yoluyla esnekliği ve gücü artırmak için tasarlanmış bir dizi egzersizdir.

Pilates özellikle dansçılara egzersiz kasların şişmesine neden olmadan esnemesini sağlar. Sporcular, ünlüler ve mankenler de bu egzersizleri önerir. Artan esnekliğin yanı sıra, yaralanmayı önlediği ve duruşu iyileştirdiği de söylenir. Egzersiz vücudu içten dışa kuvvetlendirip şekillendirir. Pilates yapan kişilerde, faydalanan tek bölge vücut değildir. Birçok kişi düzenli egzersizlerle zihinlerinin de açılıp genişlediğini hisseder. Yoga gibi, stres ve kaygı da açığa çıkarır.

Birçok kiropiraktik uzmanlık alanı, sırtı ve omurgayı kuvvetlendirmek için Pilates önerir. Düzenli bir rejimden sonra, eklemlerde artan hareketlilik, daha düz bir karın, daha ince bel ve kalçalar, artan dolaşım fark edilir.

Pilates hoplayıp zıplanmayan veya kasları zorlamayan hafif egzersizler olduğu için fizik terapi yoluyla rehabilitasyon isteyenlere önerilir. Yaşlılar ve aşırı kilolular için de iyi bir egzersiz sayılır çünkü zıplama veya ağırlık kaldırma yoktur. Artritten etkilenenler de yaralanabilir çünkü kaslardaki sertliği azaltmaya yardımcı olur. İyi bir duruşu desteklediği için osteoporozun önlenmesine de yardımcı olur.

Pilates kadınların gebelikten sonra şekillerini yeniden kazanmalarına yardımcı olur çünkü karın bölgesinde özellikle sonuç verir. Birçok insan için baştan ayağı iyi bir egzersizdir, sadece bedeni değil zihni de geliştirir. Birçok oyuncu, atlet ve dansçının egzersiz tercihi olmasına şaşmamalı.

Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ

merhaba hocam vajinoplasti ve labioplasti amelyatları aynı anda yapılırmı iyileşme süresi nedir vede ikisnin beraber ameliyat ücreti nedir acaba şimdi... devamı