Her gün tükettiğimiz gıdalar sağlığımız için önemli rol oynar. Besin piramidinde gıdalar altı gruba bölünür ve her birinden tüketilmesi gereken miktar belirtilir. Bu gruplar tahıllar, sebzeler, meyveler, etler ve fasulyeler, yağlar ve süttür. Yüksek tansiyon hastaları için piramit tahıl, meyve, sebze, az yağlı süt, yağsız etler, bakliyat ve yemişler içerecek şekilde düzenlenir.

Vücut tahıllarda bulunan karbonhidratı glikoza parçalayarak büyük bir enerji kaynağı olarak kullanır. Karbonhidratlar kompleks ve basit olmak üzere iki gruba ayrılır. Kompleks karbonhidratların lif oranı yüksektir ve kalp sağlığı için iyidirler. Basit karbonhidratlar meyve, sebze ve sütte doğal olarak bulunan şekerler veya yapay olarak eklenen şekerlerdir. Gün içinde tüketilen tahılların yarısı kompleks karbonhidratlar olmalıdır.

Sebzeler önemli bir mineral, vitamin ve lif kaynağıdır. Ayrıca sebzeleri diğer yüksek kalorili gıdaların yerine tüketmek kilo kaybını da sağlar. Sebzelerin besin değeri etkisini artırmanın basit bir yolu renklere bakmaktır. Gün içinde farklı renklerde çeşitli sebzeler tüketmek önerilir. Sebzeler gibi meyveler de vücudun büyümesi ve hastalıklardan korunması için gerekli vitamin ve mineralleri sağlar. Vitaminleri takviyelerden değil meyvelerden almak lif, su ve diğer doğal kimyasalların alımını da sağlar. Sebzeler gibi meyvelerin de farklı renklerde olan çeşitlerini tüketmek önerilir.

Sıvı yağlar vücudun ısı kontrolü ve hücrelerin sağlığı için önemlidir. En besleyici yağlar avokado, yemişler, zeytin ve bazı balıklarda bulunan doğal yağlardır. Bunlar sağlıklı olsa da kararında tüketmek gerekir. Günlük kalori alımının %20 – 35’inden fazlası yağ olmamalıdır.

Süt ve süt ürünleri kemik gücünü sağlayan kalsiyum için önemli kaynaklardır. Ayrıca protein alımı da sağlarlar. Ancak yağsız veya az yağlı süt ürünleri tercih edilmeli, şeker katkılı ürünler tüketilmemelidir. Etler ve fasulyeler vücuda çinko, demir, B vitaminleri E vitamini, magnezyum ve protein sağlar. Proteinler vücudun kas, kıkırdak ve kemik dokularını oluştururken kullandığı bir maddedir. Demir kırmızı kan hücrelerine oksijen bağlar ve tüm vücuda oksijen taşımayı sağlar. Bu gruba olan ihtiyaç yaşa ve cinsiyete göre değişir. Yağsız etler seçmek ve kırmızı eti hafta en fazla birkaç kez tüketmek önemlidir. 

İLGİLİ MAKALE

Beş Temel Besin Grubu

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı