Diyetleri ve besin piramidini düşününce aklınıza haklı olarak kilo vermek gelecektir. Birçok aşırı kilolu veya obez kişiden dolayı kilo vermek her zaman gündemde olan bir konudur. Ancak kilo almak istiyorsanız besin piramidine bağlı kalmak yine çok önemlidir. Birçok çeşit sağlıklı gıda yemek yavaş bir hızla kilo almanızı sağlarken kalbinizi ve vücudunuzun kalanını sağlıklı tutar.

Kilo Almak İçin Sebepler

Eğer zayıfsanız doktor daha sağlıklı olmanız için kilo almanızı önerebilir. Zayıf olmak solunum yolları hastalıkları ve bazı kanserler için risk faktörleri arasındadır. Bazı sporcular dayanıklılığını ve performansını artırmak için kilo almak isterler. Kas yapmak da kilo almakla ilişkilendirilir ve ne kadar kas kütleniz varsa o kadar güçlü olursunuz. Hamile kadınlar da sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek doğurmak için kilo almalıdır.

Besin piramidi sağlıklı gıdaları seçmek için yardımcı olmak üzere oluşturulmuştur. Kilo almak için gıdaların normalden daha büyük porsiyonlarını, piramidin kilo almak istemeyenler için de önerdiği oranlarda tüketin. Diyetiniz yine taze meyve ve sebzeler, tam tahıllı gıdalara, az yağlı süt ürünlerin ve yağsız etlere odaklanmalıdır. Doymuş yağ ve trans yağ oranları yüksek gıdalardan fazla tüketmeyin çünkü bunlar zayıf olsanız bile zararlıdır.

Hamilelik

Hamilelikte şimdiki kilonuz ve vücut kütle indeksinize göre doktorunuz 5 ila 20 kilo almanızı tavsiye edebilir. Eğer obezseniz hamilelikte almanız gereken kilo, zayıfken almanız gereken kilodan azdır. İlk üç ay boyunca normal diyetinize günlük 200 kalorilik gıda daha eklenebilir. Aylar devam ettikçe diyetinize 300 kalori eklemeniz gerekir. Meyve, peynir, süt ve tam tahıllı gıdalar ekleyerek sağlığınızı koruyabilir ve sağlıklı bir bebek doğurma şansını artırabilirsiniz.

Önlemler

Doktorunuzla konuşmadan kilo alma planı oluşturmayın. Sağlıklı kilo alma hızı haftada yarım kilodur. Bu kadar almak için günde fazladan 500 kalori almanız gerekir. Bundan daha hızlı kilo alıyorsanız çok fazla yiyor olabilirsiniz. Kilo alırken kas da yapmak için her gün güç egzersizleri yapmanız ve 30 dakika aerobik egzersiz yapmanız gerekir. 

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı