Kilo kaybederken, kişi dışını zayıflatırken içini de zayıflatmamaya özen göstermelidir. Bu nedenle, diyette yenilecek besinlerin vücuda yararları düşünülerek, dengeli bir beslenme programıyla zayıflamak gerekir. Bugün kişiye sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırıldığı, dört besin grubu olan tahıl, et, süt, sebze ve meyvenin dengeli bir şekilde alındığı ve bu gıdaların gün içine dağıtıldığı beslenme programları vardır.

Atkins diyeti gibi protein ve yağın yüksek miktarlarda alındığı, karbonhidratın ayrıldığı diyetlerle kişiler çok hızlı kilo verebilirler. Ancak bu kiloları verirken sağlıklarını da kaybedebilirler. Örneğin bu diyetleri yapan kişilerde kolesterol sorunu ortaya çıkar. Kolesterol sorunu olanlarda ise damar sorunları kendini gösterir. Bu durum koroner kalp hastalığına ve kalp krizine kadar gidebilir. Yanı sıra gut nefropatisi ortaya çıkabilir. Gut, eklemleri etkileyen ve son derece kötü kliniği olan bir hastalıktır.

Bu nedenlerle kişiler dışlarını yaparken içlerini yıkmaktan kaçınmalıdırlar. Mutlaka sağlıklı, kişilerin yaşamına sağlık katacak doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırıldığı bir sistem benimsenmelidir.

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

Hocam merhaba, 29 yasındayım, bekarım. PCOS tanısı var bende, sag tarfımda hafif agrıyla doktora gttm. bugun doktorum ultrasonda tanısını koyamadığı v... devamı