Atkins diyeti, çok hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlayan bir beslenme şeklidir. Bu diyette proteinlerle karbonhidratlar ayrılır. Kişi yüksek miktarda protein ve yağ tüketir. Vücudun bunları yakım hızına bağlı olarak metabolizma hızı da arttığı için, kişiler çok hızlı kilo verebilir. Bu kilo kaybı, haftada ortalama 4 kiloyu bulabilir. Sonuçta aylık kilo kaybı asgari 6 kilo, azami 10 kilo olabilir.

Bu, çok doğru bir zayıflama şekli değildir. Bugün tıpta kabul edilen zayıflama hızı, haftada asgari yarım kilo, azami 1 kilodur. Dolayısıyla vücut için doğru kilo kaybı, ayda minimum 2, maksimum 4 kilo olmalıdır.

VİDEO:SANEM APA:DİYET YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


En sağlıklı kilo kaybı, dengeli ve sağlıklı bir beslenmenin temel alındığı, kişiye özel bir beslenme programının oluşturulduğu, kişiye beslenme eğitiminin verildiği ve sürekliliğin sağlanabileceği besinlerle yapılan, haftada 2-2,5 kilo verdiren bir diyet programıyla gerçekleşebilir. Bu tür bir beslenme sadece kilo kaybettirmez, aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkıda bulunur.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı