Kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru barbunya gibi baklagiller, bunun yanı sıra kepeği ayrıştırılmamış tam tanin tahıl ürünleri, sebze ve meyveler glisemik indeksi düşük gıdalardır. Bu nedenle günlük beslenmede beyaz ekmek yerine kepek, çavdar, tam tahıllı buğday unundan yapılan ya da çok tahıllı denilen koyu renkli, esmer ekmekler tercih edilmelidir.

Aynı şekilde beyaz pirinç yerine bulgur pilavı tüketmekte fayda vardır. Pirinç işlenmiş, temizlenmiş ve ayrıştırılmış bir durumda olduğu için çok daha sağlıklı olan bulgur tercih edilmelidir. Beyaz makarna yerine de piyasada rahatlıkla bulunabilen kepekli makarnayı tercih etmek faydalı olacaktır.

Sebze meyvelerde de lif vardır. Ancak meyve seçiminde içindeki şeker oranı düşük olanları seçmek gerekir. Çünkü muz gibi olgunlaşmış meyvelerde şeker oranı biraz daha yüksek olduğu için, kan şekerini arttırıcı etkileri, diğer meyvelere göre biraz daha fazladır.

Dyt. Sanem APA

merhaba ben 18 yaşında 1.57 boyunda 63 kilodaolan lise öğrencisiyim.Günlük yaşantımdaki enerjimde çok az.Bu kilodan çok rahatsızım artık bana olan tav... devamı