Diyet yapanların ve kilo vermek isteyenlerin şekerlere karşı dikkatli olmaları gerekir. Kullanılan basit şekerlerin enerji değeri çok yüksektir. İki ya da üç küp şeker, bir dilim ekmeğe tekabül eder. Örneğin kişi günde 10 bardak çay içiyorsa ve çayına 3 şeker atıyorsa, bu ortalama olarak 30 şeker yapar. Bu da yaklaşık olarak 10-15 dilim ekmeğe tekabül eder.

İnsanlar çaylarına attıkları şekerler yüzünden fark etmeden kilo alabilirler. Bu nedenle mümkün olduğu kadar çayı ve diğer içecekleri şekersiz içmekte fayda vardır. Eğer kişi şekerden vazgeçemiyorsa, bunun yerine günde 3-4 taneyi geçmemek üzere tatlandırıcı kullanabilir.

Çaylarında şeker kullanmaktan hemen vazgeçemeyenler, açık çaya yarım çay kaşığı şeker atarak karıştırmadan içebilirler. Ya da şeker yerine bal veya pekmez kullanabilirler. Bir tatlı kaşığı bal, bir meyve olarak değerlendirilebilir.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı