Ayak fetişizmi, insan ayaklarına karşı fetişsel bir cinsel ilgidir. Aynı zamanla insanlar arasında en yaygın görülen fetişistik ilgilerden biridir.

Bir ayak fetişizmi, başka bir insanın ayaklarını veya ayak parmaklarını görerek, yalayarak, koklayarak, öperek, gıdıklayarak veya onlara dokunarak ya da başka birinin bunları kendi ayağına yapmasıyla cinsel uyarılma meydana getirebilir. Bazıları aynı zamanda üzerlerine çıkılmasından, yani üzerlerinde yürünmesinden de hoşlanabilir. Bazı ayak fetişistleri, genital bölgelerinin partnerlerinin ayaklarıyla yönlendirilerek orgazm veya ereksiyona ulaşırken; bazıları yalnızca ayakla dokunulmasını yeterli bulabilirler.

Fetişistin ayağa gösterdiği tepki, başka birinin genital bölgeyi (veya kadınların göğüsleri ya da erkeklerin geniş omuzları gibi cinsellik uyarıcı özellikler) gördüğünde gösterdiği tepkiyle aynı veya benzerdir. Öte yandan güzel bir ayağın ve iyi bir pedikürün görüntüsünden ve aynı zamanda partnerin ayaklarını okşamaktan zevk almak, bu ilgi kişinin hayatında olduğu sürece insan davranışlarında normaldir.

Diğer parafililer gibi ayak fetişizmi de genellikle oldukça özelleşmiş bir konudur. Bazı ayak fetişistleri çıplak ayağı tercih ederken; bazıları belirli türlerde ayakkabı veya çorap giyilmiş şekilde tercih edebilir.  Bazıları kemerli, bazılarıysa düz ayakları tercih edebilir. Hatta bazıları özel pozisyonlara bile konsantre olabilir; örneğin arabanın ön panosuna uzatılmış çıplak ayaklar gibi… Bu nedenle ayak, çorap, külotlu çorap, ayakkabı ve benzeri fetişler arasında bulanık bir uzaklık görülür.

Bir ayak fetişisti erkek veya kadın olabilir (ancak erkekler %70 oranındadır) ve genellikle cinsel yönelimlerine paralel olsa da, her iki cinsiyetin de ayaklarına ilgi gösterebilirler. Gıdıklama veya bağlama gibi diğer fetişler genellikle ayak çekiciliğine eşlik eder.

Freud, ayak bağlamanın Çin’de bir fetişizm şekli olarak uygulandığını düşünmüştür.

Ayak Fetişizmi Hakkında Gerçekler ve İpuçları

  • Ayak fetişizmi, insan ayağına karşı cinsel tercih veya ilgidir ve ayak fetişistlerinin yüzdesi erkeklerde, kadınlarda olduğundan daha yüksektir.
  • Ayak ve ayak parmaklarının, takılarının, ayak parmağı yüzüklerinin ve halhalların büyüklüğü ve şekli, ayak fetişizmine karşı çekimi gösterir.
  • Ayakları veya ayak parmaklarını izlemek, onlara dokunmak, onları yalamak, öpmek ve partnerin ayağını kullanarak genital manipülasyon yapmak, ayak fetişizminde bulunur.
  • Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ve AIDS’te artış olduğunda, ayak fetişizminin oranı da büyük oranda artış göstermiştir.

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

iy gunler doktor bey benim abimde boyun fıtıgı var doktora gittiginde su tanılar konulmus bunlar hakkında bıraz bılgı alabilirmiyim G50.8 TRİGEMİNAL S... devamı