Nedir

Cheater Diyeti: Nedir?

Cheater sözcüğünün Türkçe kelime anlamı hilebazdır. Çoğu insan haklı olarak hile yapmanın kötü bir şey olduğunu düşünüyor olsa da; Cheater Diyeti hafta sonları diyetinize ara vererek, başarılı bir şekilde kilo vermenize elverişli bir yöntem olabilir. Bu diyet sistemi fikrinin temelinde yatan düşünce, diyet yapan herkesin zaman zaman ufak kaçamaklar yapabildiğidir. Fakat diyetin başarıya ulaşması konusunda önemli olan diyette kaçamak yapılmış olması değil, bu kaçamakların yapılma sıklığıdır. Kilo vermek konusunda kitapları bulunan ve aynı zamanda bir tıp doktoru olan Paul Rivas, “Eğer fiziksel olarak aktifseniz, ağırlıklı olarak sağlıklı yiyecekler tüketiyorsanız ve yalnızca hafta sonları diyetinize ara veriyorsanız, yine de kalıcı olarak kilo kaybetmeniz mümkündür” diyor.

Cheater diyeti uygulayan kişilerin, kendilerine bir kek yapıp yeme izinleri vardır. Fakat bu izin yalnızca Cumartesi sabahı saat dokuzda başlayıp Pazar aksamı saat dokuzda sona eren otuz altı saatlik izin verilmiş zaman zarfı içinde geçerlidir. Bu diyeti uygulayan kişilerden, Pazartesi''den Cuma''ya kadar sağlıklı yemekler tüketmeleri ve mümkün olduğu kadar fazla fiziksel aktivite yapmaları beklenir.

Eğer düzenli egzersiz yapmak, hafta sonu kaçamak yapmak ve Akdeniz tarzı bir yeme düzenine uymak fikirleri hoşunuza gitti ise, Cheater Diyet planı sizin için uygun olabilir.

Neler Yiyebilirsiniz

Cheater Diyeti: Neler Yiyebilirsiniz?

Cheater Diyetini uygularken, meyve, sebze, kepekli tahıllar, az yağlı süt (özellikle yoğurt), yer fıstığı ve doymamış yağlar içeren besinlerin tüketimini gerektiren, Akdeniz tarzı beslenmeye uygun gıdalar tüketmeye özen göstermeniz tavsiye edilir.

Tabağınızın yarısını meyve ve sebze ile çeyreğini yağsız proteinler ile ve kalan çeyreğini, tahıllar ile doldurarak üç öğün yemek yemenin keyfini çıkarabilir, ayrıca günde iki kez ufak miktarlarda atıştırmalık gıdalar tüketebilirsiniz. Bu diyeti konu alan kitaplarda, diyeti uygulamak isteyenlerin sağlıklı kilo verme koşullarını tam olarak anlayabilmesi için, yemek tarifleri ile birlikte verilen iki haftalık yemek listesi örneklerine ulaşmanız mümkündür.

Diyet uygulayanların porsiyonları kontrol altında tutabilmesi için, porsiyon miktarları, “bir iskambil kağıdı büyüklüğünde yağsız et” gibi, görsel örneklerle desteklenmektedir.

Bu plan ayrıca, diyeti uygulayan kişilere meyve, fındık, az yağlı yoğurt, puding, düşük kalorili donmuş gıdalar ve daha fazlasını içeren onaylı bir listede yer alan gıdaların ara öğünlerde atıştırılmasını tavsiye eder. Bu diyet programında hafta içi günlerde şeker, ekmek, doymuş yağ ve alkol tüketilmesine onay vermez.

Normalde yapacağınız diyet dışı gıda tüketimi istemli değildir fakat cheater diyeti uygularken bu kaçamaklar için önerilen ürünler şunları içerebilir:

 • Pizza
 • Şarap
 • Çikolata
 • Fıstık ezmesi
 • Çörekler
 • Dondurma
 • Kurabiye
 • Peynir
 • Ekmek
 • Et
 • Fındık

İsterseniz hafta sonu tüketiminizde diğer gıdaları da tercih edebilirsiniz. Doktor Rivas hafta sonunda yiyecekler konusunda uymanız gereken tek sınırlamanın “aşırıya kaçmanızı tetikleyecek gıdaları tüketmemeniz” olduğunu söylüyor.

Cheater Diyeti: Örnek Haftalık Menüsü

Kahvaltı

 • İki yumurta.
 • Bir adet orta boy portakal ya da yarım greyfurt.
 • Yapay tatlandırıcı ve yağsız süt ile kahve ya da çay.

Öğle yemeği

 • Bütün bir tahıl pide ile küçük ton balığı.
 • Zeytinyağı, yağsız mayonez, hardal ya da tuz ve karabiber ile limon tatlandırıcı.
 • Domates ve marul.
 • Herhangi bir sebze porsiyonu.
 • Diyet buzlu çay veya yapay tatlandırıcı ile limonata benzeri içecekler.
 • Aperatif
 • Bir avuç dolusu fıstık (tuz ya da yağ içermeyen taze veya kuru kavrulmuş fıstık)

Akşam yemeği

 • İnce dilimlenmiş ızgara tavuk göğsü şeritleri.
 • Buharda pişirilmiş brokoli ve biber
 • Yabani pirinç
 • Aperatif
 • Yapay tatlandırıcı ile tatlandırılmış bir bardak sıcak kakao

Nasıl İşe Yarıyor

Cheater Diyeti: Nasıl işler?

Cheater diyeti reçetesi, sağlıklı bir yaşam sürmek için hafta içi günlerde bol fiziksel aktivite ile birlikte düşük kalorili gıdaların tüketilmesinden oluşmaktadır. Bu diyette farklı olan olumlu taraf, çoğu diyet programında tüketilmesi tamamen yasak olan gıdaların tüketilmesini, hafta sonları için serbest bırakmasıdır.

Doktor Rivas’a göre hafta içinde üç öğün yemek ve iki atıştırma öğününden oluşan sağlıklı bir diyete uymak, sıradan aşırı kısıtlayıcı ve kısa süreli diyetlerde ortaya çıkabilen, metabolizmanın yavaşlaması problemini ortadan kaldırabilmektedir. Hafta sonu diyet kısıtlamalarının dışına çıkılması bu diyetin en önemli özelliklerindendir, çünkü bu sayede vücudunuz hafta içi yediklerinizi kısıtladığınız zamanlarda da normal düzeyde kalori yakmaya devam eder.

Doktor Rivas, sürekli olarak az yemek yediğimizde metabolizmamızın da yavaşladığını ve daha az kalori yaktığını, fakat yalnızca hafta sonları fazla yediğimizde metabolizma hızımızın artıp hafta içinde de yüksek oranlarda kalori yakmaya devam ettiğini belirtiyor.

Bu şekilde, diyet uygulayan kişiler metabolizma hızlarını düşürmez ve vücudu canlı tutmak için gerekli kalori miktarını da tüketmiş olurlar.

Diyet içerisinde kontrollü fazla tüketimler sayesinde ( tabi ki bütün pasta yemek değil, bir dilim pasta yemek şeklinde) , diyeti uygulayan kişiler endişe etmeden sevdikleri yiyecek veya içeceklerin tadına varmak için hafta sonuna dek bekleyebilirler. Rivas, hafta sonları kontrollü bir şekilde istenen yiyeceğin yenilebiliyor olmasının, kişilerin hafta içi diyetine sadık kalma oranını yükselttiğini savunmaktadır.

Doktor Rivas, kilo kaybı sürecini hızlandırmak için alışılmadık diyet takviyeleri içeren bir liste öneriyor (Yerba Mate, L-tirozin, 5 HTP, yeşil çay özü ve Mucana Pruriens) Fakat Cheater diyetinin bu takviyeler tüketilmeden de başarıya ulaşabileceğini belirtiyor.

Uzmanlar Ne Diyor

Cheater Diyeti: Uzman Görüşleri

Cheater diyetinde genel yaklaşım, meyve, sebze, kepekli tahıllar, yağsız proteinler, sağlıklı yağlar içeren zevkli gıdaların tüketimini ve fiziksel aktiviteler gerçekleştirilmesini içermektedir.

Cheater Diyet planı içerisinde önerilen günlük aktivite düzeyi ortalama olarak 1600 ila 1800 kalori tüketilmesini gerektiriyor. Beslenme uzmanları bu oranının minyon bir bayan için yüksek, kaslı bir erkek için düşük olacağını düşünüyor. Ayrıca ”Düz bir karın ince bir bel” adlı diyet kitabının yazarlarından birisi olan Cynthia Sass, “Kim beslenme konusunda herkese uygun olduğu iddia edilen ve kişiselleştirmenin mümkün olmadığı reçeteler ve menüler içeren bir beslenme programına güvenebilir? Cheater diyeti ile ilgili en büyük endişem yazarın sık sık kitapta yer alan araştırmaları referans gösteriyor olmasına rağmen bu diyet hakkında kitaptakiler dışında yapılmış kapsamlı çalışmalar olmamasıdır”  şeklinde görüş belirtiyor.

Doktor Sass’ın endişeleri, hafta sonları fazla gıda tüketilmesinin, Doktor Rivas’ın iddia ettiği gibi metabolizmayı hızlandıracağına dair araştırma yapılmamış olmasından kaynaklanıyor. Doktor Sass’ın araştırmalarına göre raporlar, başarılı bir şekilde kilo kaybeden insanların hafta sonu diyet dışına çıkmak yerine, kontrollü olarak haftanın herhangi bir gününde kendisini şımartmak için yemek şeklinde bir yöntem uyguladıklarını gösteriyor.

Doktor Sass ayrıca diyet takviyeleri kullanımına da sıcak bakmıyor. Bu destek ürünlerinin de kilo kaybı konusunda olumlu etki sağladığına dair yeterli çalışma olmadığını düşünüyor ve ekliyor "Kapsamlı Doğal İlaç Veritabanı’na (NMCD) göre, önerilen takviyelerin bazıları potansiyel olarak güvenilir değil ve kimi insanlar üzerinde ciddi olumsuz etki göstermeleri mümkün.”

Doktor Sass diyette kullanımı tavsiye edilen tarçınlı çörekler gibi yüksek yağ içeren yiyeceklerin, kan şekerinin yükselmesine ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolu oluşmasına sebep olabileceğini iddia ediyor.

Dikkat Edilecekler

Cheater Diyeti: Ne Düşünülmeli?

Doktor Sass, Cheater diyeti uygulamak yerine, yıllık diyet rehberlerinde verilmiş olan tavsiyelere uyulmasını ve hafta sonu diyeti serbest bırakmak yerine, günlük ve kontrollü olarak kilo almaya sebep olmayacak ölçülerde kalorili yiyecek tüketilmesini öneriyor.

Doktor Rivas ise "Diyetler ile ilgili olarak halkın genelinin fikri, başarılı olmak için tüm zevklerimizi kurban etmemiz gerektiği yönündedir. Ne yazık ki bu yanlış inanç bazen diyetin başarıya ulaşmasının önündeki asıl büyük engeli oluşturur " diyor. O, Cheater diyetinin başarısının kanıtlandığını ve planın uygulanmasının kilo kaybı ile sonuçlanacağını savunuyor.

Eğer bu diyet planı içinde yer alan düzenli egzersiz, hafta sonu kendini şımartma, Akdeniz usulü eğlenceli bir yeme tarzını (ve zorunlu olmayan bazı besin takviyelerini) sürdürme fikirlerine yakın hissettiyseniz, ömür boyu uygulayabileceğiniz diyet programınızı bulmuş olabilirsiniz.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı