İnce bacaklar kişilerin daha formda ve atletik bir görünüme kavuşmalarını sağlayabilir. Ancak gövdenin alt yarısını kiloludan fite çevirmek sadece ağırlık çalışmalarıyla olmaz. Çünkü bölgesel olarak sadece bacaklarda yağ yakmak, vücudun hiçbir bölgesinde olmadığı gibi mümkün değildir. Çalışma düzeninize kardiyo egzersizlerini eklemeniz ve genel olarak kilo kaybetmek için daha sağlıklı, düşük yağlı bir beslenme düzenine sahip olmanız gerekir. Kilo vermeye başlayınca, bacakları şekle sokan egzersizler bacakların hem daha güçlü hem de daha ince görünmesine yardımcı olur. Erkeklerde bacakları inceltmek amacıyla yeni bir beslenme veya spor düzenine başlamadan önce bir doktorun görüşlerinin alınması tavsiye edilmektedir.

Yeme Düzeni
Öncelikle haftada yarım kilo yağ kaybetmek için günlük kalori alımınızı 500 kalori azaltın. Bu hesaplama kağıt üzerinde tam olsa da kişiden kişiye yanılma payları olacaktır. Ancak her hâlükârda kilo kaybedilir ve bacaklar incelir. Genel olarak aldığınız doymuş yağ oranını düşürün. Bunlar süt ürünlerinde, kızarmış ürünlerde, tereyağında bulunur. Günlük kalori alımının %10’dan azı doymuş yağlardan gelmelidir. Bu yağların yerine avokado, soya fasulyesi yağı ve balıkta bulunan sağlıklı ve doymamış yağlar tüketin.

Her gün yediğiniz karbonhidrat miktarını yarıya indirin, çünkü vücudunuz karbonhidratların yokluğunda enerji için yağ yakacaktır. Örneğin sabah kahvaltı için 1 simit veya poğaça yiyorsanız, sadece yarısını tüketin. Her gün kilonuz başına 1 - 1.6 gram protein tüketin. Özellikle ağırlık antrenmanları yapıyorsanız protein ihtiyacınız artmış demektir. Bacaklarda kas oluşturmak için yeterince protein yemeniz şarttır.

Kardiyo Egzersizleri

Erkeklerde bacakları inceltmek amacıyla yapılacak önemli şeylerden biri kalp atışınızı hızlandıran ve belirli süreyle bu seviyede tutan koşmak, tempolu yürümek, bisiklet gibi egzersizlerdir. Her hafta toplamda 150 dakika orta veya 75 dakika yüksek şiddetli kardiyo egzersizi yapın. Bu, vücut genelinde yağ yakarak erkeklerde bacakların incelmesine yardımcı olur. En iyi sonucu almak için bu toplam süreyi bütün haftaya yayın. Koşmak, bisiklet sürmek ve yüzmek aynı zamanda bacakları şekle soktuğu için bu egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Kardiyo egzersizinin aralarına tempoyu yoğun bir şekilde artırdığınız kesitler ekleyin. Böylece kalori yakımını artırabilir ve daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Ağırlık Çalışması

Haftada üç dört kere ağırlık çalışması yapmak erkeklerde bacakları inceltmeye yardımcıdır. Kasların iyileşmesine fırsat tanımak için art arda iki günden fazla ağırlık çalışması yapmayın.

Squat (çömelme), lunge (adım) gibi egzersizler bacakları şekillendiren vücut ağırlığı egzersizleridir. Bunlar kalçadan, kalf kaslarına kadar tüm bacağın daha formda ve şekilli görünmesine yardımcıdır. Üst vücudu çalıştıran hareketleri de unutmayın, çünkü tüm vücutta kas oranını artırmak, daha fazla kalori yakmak ve daha çok kilo vermek anlamına gelir.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

erkek arkadaşımla sevişirken vajinamdan kan geldi. bacağım ayrıktı birde biraz bastırma oldu acaba zarım patladımı.lütfen cevap bekliyorum... devamı