Deri kaşıntısının sebebi tespit edilir edilmez şu tedaviler uygulanır:

İlaç Tedavisi

Kortikosteroid Kremler

Kortikosteroid kremler kaşıntıyı kontrol etmek için kaşınan bölgeye topikal olarak uygulanır. Doktor, bu tıbbi kremin enfekte bölgeye sürülmesini, sonra krem sürülen bölgenin suyla veya başka bir solüsyonla nemlendirilmiş pamukla örtülmesini tavsiye eder. Pamuktaki nem derinin kremi emmesini sağlar.

Tablet Formatındaki Antihistaminler

Tablet formatındaki antihistaminler, kurdeşen ve alerjilerde kaşıntıyı ve yangıyı önlemek için kortikosteroid kremlerle birlikte kullanılır.

Kaşıntıya neden olan hastalığın tedavisi

Demir eksikliği, tiroit ya da böbrek hastalığı gibi bir iç hastalık tespit edildiğinde söz konusu hastalığın tedavi edilmesi çoğu zaman kaşıntıyı yok edecektir.

Işın tedavisi

Işın tedavisi derinin ultraviyole ışın dalgalarına maruz bırakılmasıdır. Kaşıntı kontrol altına alınana kadar birçok seans uygulanır.

Kısa süreli rahatlama:

Tedaviye yanıt veren kaşıntılarda bile rahatlama hissi hemen oluşmayabilir. Ama kaşıntıyı kısa süreli de olsa yok etmek için özel üretilmiş birkaç merhem ve krem bulunur:

  • Benzokain ve lidokain gibi topikal anestezikler
  • Kalamin, mentol ve kamfor gibi losyon ve merhemler

Bu ürünler kaşıntıyı anında rahatlatabilir ama uzun süreli rahatlama sağlamak için kaşıntıya neden olan rahatsızlığın tedavi edilmesi şarttır.

 

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hocam benim penis başı ve sünnet derisi iç kısmında pembe renkli lekeler çıkmaya başladı .. bazen dağılıyor etrafına sünnet deri kısmı kaşıntı yapıyor... devamı