Piyasada tüketicilerin evde kendi ciltlerine bakım yapmalarına yardımcı olacak çeşitli cilt aletleri bulunur. Bu aletler çeşitli farklı amaçlarla kullanılır. Bunlarla çalışırken mp3 dinleyebilirsiniz.

En sık kullanılan cilt aletleri arasında farklı tipte ovalayıcı ve bezler bulunur. Bunlardan biri, lif kabağından banyo lifidir. Bu, cildin yüzeyini gençleştirmek için eksfoliasyon için kullanılır. Benzer bir alet ağdan yapılır. Cildi yenilemek için ölü deri hücrelerinin uzaklaştırılmasına yardım eder.

Havludan yapılmış temizlik bezleri de temizlemek için kullanılırlar. Yüzü veya vücudu ovalamak için bir başka alet bezle lif kabağı eldivenin birleşimidir. Eldivenin bir tarafı silmek için bir ‘havlu’ gibi ve diğer tarafı ovalamak için liftir.

Bir başka ovalama aleti, kişinin ayağındaki ölü deri hücrelerini ve özellikle topuklardaki nasırları uzaklaştırmaya yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Bu özel alet genellikle terracotta ponza taşından yapılır. Bazen taş sert cildi ovalarken kolay kavranması için bir tutacağa tutturulur.

Daha özgün başka bir ayak ovalayıcı, ayaklara aynı zamanda hem masaj yapar hem de onları ovalar. Bu alet duşun zeminine yerleştirilir ve ovalamak, masaj yapmak ve ayakları şımartmak için üç farklı yüzey sunar.

 

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba kız arkadaşımla aletinin son günü Korunmasız ilişkiye girdik ve içine bosaldim 17 saat sonra ella kullandı hamile olma riski varmıdır ?... devamı