Soğutma besinlerdeki bakterileri öldürür mü? Besin maddelerini ve lifleri yok eder mi? Dondurulmuş besinlerden uzakta durmak ve sadece taze besin tüketmek daha mı iyi?

Soğutma çoğu mikrobu öldürmez, ama onları uyku haline sokar. Böylece dondurulmuş besinler eğer donmuş durumda kalırlarsa bozulmazlar. Donmuş besinleri özellikle etleri ve balıkları çözdürdüğünüzde taze halleriyle aynı pişme derecesine kadar pişirmelisiniz. Suşi yapmak için kullanılacak balıklar parazitleri öldürmek için genelde derin dondurucuya konur, ama çoğu evdeki derin dondurucu bunun için yeteri kadar soğuk değildir.

Besin maddelerine gelince; eğer çok vakit kaybetmeden dondurulurlarsa, hava almayan saklama kaplarına konurlarsa, taşıma ve satış sırasında dondurulmuş durumda muhafaza edilirlerse dondurulmuş meyve ve sebzeler tazeleri kadar besin değerlerini korurlar. İster dondurulmuş olsun, ister pişirilmiş olsun herhangi bir işleme türü, bazı vitaminleri yok eder. Fakat taze besinler de eğer düzgün bir şekilde muhafaza edilmezse veya pazarda veya buzdolabınızda çok uzun süre beklemişse besin değerlerini kaybederler. Hasat edildikten hemen sonra çabuk dondurulmuş (şoklanmış) sebzelerin vitamini, uzun mesafe taşınan taze sebzelerden daha fazladır.

Dondurulmuş meyve, sebze, et ve balık tazesi kadar iyi tat vermeyebilir, ama besin değerindeki fark çok azdır, dondurulmuş besinlerin de bir dolu vitamini vardır. Elbette bazı besinler dondurulmaz, örneğin salatalık, turp, marul, yumurta, ekşi krema veya pişmiş patates gibi.

Buz kristalli veya eriyip tekrar dondurulmuş gibi görünen paketlerden almayın. Dondurulmuş besinleri alışverişte en sona bırakın ve doğrudan eve götürün. Eti ve diğer besinleri evde dondurmak uygun olduğu kadar ekonomiktir de. Dondurulmuş besinleri hava almayacak şekilde sarın veya tadını ve kalitesini koruyacak bir saklama kabına yerleştirin. Dondurduğunuz besinleri etiketleyin ve tarih atın, en iyi kalitedeyken yemek istiyorsanız birkaç ay içinde tüketmeye çalışın. Besinleri -18°C'de dondurmak oldukça güvenlidir.

Bazılarının iddia ettiği gibi dondurma işleminin lifleri yok ettiği veya besin değerini azalttığı doğru değildir.   

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı