Vitamini, önerilen zamanda ve seviyelerde tüketmiyorsunuzdur

Eğer sıkı bir vejetaryen beslenmesi takip ediyorsanız bu olasılık vardır. Çünkü doğal D vitamini kaynaklarının çoğu; balık ve balık yağları, peynir, yumurta sarısı ve sığır ciğeri de dahil, hayvansal besinlerdir. 

Güneş ışığında kalmanız sınırlıdır

Deriniz güneş ışığına maruz kaldığında vücut vitamin D yapabildiğinden, eğer eve bağımlıysanız, kuzey enlemlerinde yaşıyorsanız, dini nedenlerle uzun cüppeler giyiyor ve başınızı sarıyorsanız ya da yeterince güneş ışığı almanızı engelleyen bir işiniz varsa, D vitamini eksikliği riskiniz olabilir. 

Koyu renk cildiniz vardır

Melanin pigmenti, cildin yeterince gün ışığı alarak D vitamini üretme kabiliyetini azaltır. Bazı çalışmalar, yaşlı yetişkinler ile koyu renk teni olanların vitamin D eksikliğinde en yüksek risk grubunda olduğunu gösteriyor.

Böbreğiniz D vitaminini, aktif formuna dönüştüremiyordur

İnsanlar yaşlandıkça böbrekleri D vitaminini, aktif forma dönüştürmekte daha az becerikli hale gelir, böylece bu kişilerde D vitamini eksikliği riski artar.

Sindirim yolları D vitaminini iyi emmiyordur

Chrons hastalığı, sistik fibrozis, çölyak hastalığı gibi belli sağlık sorunları, sindirdim sisteminizin, yediklerinizden D vitamini emme kabiliyetini etkileyebilir. 

Obezsinizdir

Vitamin D, yağ hücreleri tarafından kandan elde edilir. Vücut kitle indeksi 30 ya da daha fazla olan kişilerde çoğunlukla, vitamin D kan seviyesi düşüktür. 

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

hocam 9 ay önce anksiyete teşhisi konuldu.ilaç kullanmadım.vucudumun titrediğini hissediyordum zamanla telkinlerle anksiyetem azaldı ama bacaklarımda ... devamı