Düzenli egzersiz artrit hastalarında hayat kalitesini artırırken, sağlık harcamalarını azaltabilir. Yeni bir araştırmada fiziksel aktivite yapmanın bir yılda geçirilen sağlıklı günleri 20 gün daha artırabileceği görüldü. Çoğu kişi tavsiye edildiği gibi haftada 150 dakika orta ile yüksek yoğunlukta egzersiz yapmıyor. Egzersiz seanslarının en az 10 dakika sürmesi öneriliyor.

Düzenli fiziksel aktivite genel nüfusta sağlığı iyileştirir ve ölüm oranını azaltır. Dahası fiziksel aktivite artritle alakalı sağlık faydaları da sağlayabilir; belirtileri, fonksiyonu ve psikososyal sonuçları iyileştirebilir. Ayrıca kişinin daha engelsiz yaşamasına yardımcı olur. Bu faydalara rağmen A.B.D’de yetişkinlerin çoğunluğu tavsiye edilen egzersiz miktarını yapmıyor.

Osteoartrit orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde en sık görülen artrit türüdür. Uzun kemiklerin ucundaki kılıflara ve kıkırdağa gitgide artan şekilde zarar verir. Bu zarar ağrıya, şişmeye ve eklemin sınırlı hareketine sebep olabilir.

Diz osteoartriti artan kiloyla kötüleşebilen eklem hastalıklarının bir türüdür. Kişinin yaşı, belirli yaralanmalar, eklem üzerinde baskı ve ailede hastalığın görülmesi osteoartrit görülme riskini artırır.

Araştırmacılar diz artriti teşhisi konulmuş veya risk taşıyan 4,700 yetişkinin fiziksel aktivite seviyesini, hayat kalitesini ve tıbbi tedavinin fiyat / performans oranını inceledi. Fiziksel aktivite bir hafta boyunca akselerometre ile ölçüldü. Katılımcılar buna göre tavsiye edilen egzersizi yapanlar, yeteri kadar yapmasa da birazını yapanlar ve hiç yapmayanlar olarak üçe bölündü. Katılımcıların yaşam kalitesi ve uzunluğuyla ilgili ölçümler çalışma başladığında ve iki sene sonra yapıldı.

Çalışma sürecinde fiziksel aktivite tavsiyelerine uyanların yaşam kalitesi ve uzunluğu aktif olmayanlara ve biraz aktif olanlara göre daha yüksek bulundu. Bu fark yılda 10 ila 20 günü daha sağlıklı geçirmeye kadar çıktı. Araştırmacılar fiziksel aktivite tavsiyelerine uyulamasa da mümkün oldukça aktif olmanın yine de hayat kalitesini artırdığına dikkat çektiler. 

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

Ben 16 yaşındayım ve el eklemim şiş arada ağrıyor ama beni rahatsız etcek kadar degil ve ayak eklemimde dışarı çıkıntı var üniversite hastanesine gitt... devamı