Sabah uykusundan kalkıp spora gitmek bazı insanlar için ne kadar zor ise, diğer bir tip insanlar içinse o kadar zevkli, adrenaline dolu bir olay. İş çıkışında spora gitmek, akşam yemeğinden sonra mahalle çevresinde yürüyüş tercih etmek gibi akşam spor yapanlar mı, yoksa sabah 5-6 gibi spora gidenlerin yaptığı mı doğru? Günün hangi zaman egzersiz yapmak için en doğru zaman?

Bir gerçek var ki şu anda önümüzde günün belirli saatlerinde daha verimli kalori yakıldığı kanıtlayan bir çalışma yok.  Ama Doktor Louise Chang'nde söylediği gibi, egzersiz saatinin yapılan egzersizdeki performansa mutlaka etkisi bulunmakta.

Uzmanların önerdiği en önemli şey, egzersizi bir alışkanlık haline getirmek ve gün içerisinde seçilen saate sadık kalmak.

Vücudun sirkadiyen ritmi yani vücut saati, bir gece kuşu mu yoksa erken yatıp erken kalkan biri mi olduğumuzu belirler ve bunu değiştirmek için yapabileceğimiz fazla bir şey yoktur.

Sirkadiyen ritim, dünyanın 24 saatlik dönüşü tarafından yönetilir. Bu ritim kan basıncı, vücut sıcaklığı, hormon düzeyleri ve kalp hızı gibi vücut fonksiyonlarını etkiler. Bunlar egzersiz için vücudun hazır bir duruma gelmesinde ana rol oynar.

Yürüyüşe çıkarken de, spor salonuna giderken de vücut saatinin bilinmesi ve bir rehber olarak kullanılması gerekir.  Ama, tabii aile ve çalışma programlarını ya da egzersiz arkadaşınızın durumu gibi diğer önemli hususlar da egzersiz saatini etkiler.

Sabah, erken saatte egzersiz yapmanın yararlarından bir tanesi, devamlılığın daha rahat sağlanabilmesidir. San Diego merkezli  American Council on Exercise'nin müdürü Cedric Bryant (PhD) bu konuda  "Bireyler, genellikle sabah egzersizi yapma eğilimindedir. Gün içersindeki stres başlamadan egzersizlerini yaparlar.  Ben normalde sabah saat 6'da egzersiz yaparım. Çünkü eğer sabah yapmazsam, gün içersinde egzersiz yapacak zaman bulabilmem çok zor oluyor."

Yalnız şunu da eklemeden geçmiyor: "Eğer egzersizi sabah yapacaksanız, günün ilerleyen saatlerindekinden daha uzun süre ısınmanız gerekiyor. Çünkü sabah saatlerinde vücut ısısı en düşük seviyededir."

Uykusuz geçen bir gecenin sabahında ise çok mantıklı bir hareket gibi gözükse de tahmin edebileceğiniz gibi çalar saattin erteleme tuşuna basmak bir egzersiz değil. İyi ve düzenli uyuma alışkanlığı insomiaya tarzı uykusuzluk sorunlarını yenmekte yardımcı olabilir. Bu alışkanlıklara akşamları sakin geçirmek de eklenebilir.

Lehigh Üniversitesi Eğitim Fakültesi dekanı Sally A. White "Vücudunuzun uyku için hazırlanması gerekir.  Kalp hızının ve vücut ısısının düşmesiyle uyku alışkanlığı doğru orantılıdır."

Çok geç vakitte yenilen yemek ve yapılan egzersiz, vücudun dinlemesini sabote eder.

Doktor White'a göre, "Egzersiz de, yemek yemek de hem kalp hızını hem de vücut ısısını artırır. Bu uyku için elverişli değildir."

Geç egzersiz ne zaman doğru olur?

Doktor White, her ne kadar erken egzersizin yararlarına inansa da, kendisi de erken kalkamamaktan şikayet edip ve iş çıkışında egzersiz yaptığını itiraf ediyor.

"Vücudumu bir ritme sokmam daha rahat oluyor çünkü sabahki miskinliğim olmuyor," diyor White.

Bazı insanların de öğle yemeği zamanı en doğru zaman, özellikle bir iş arkadaşınız da size eşlik ediyorsa. Ama yemeği egzersizden sonra yemeyi de unutmamak lazım.  "Kaslarınıza gitmesi gereken kan sindirim yoluna gidiyor. Kendinize ağır bir yemekten sonra egzersiz için 90 dakika verin.

Egzersiz yapmak için en iyi zamanı deneme yanılma yöntemiyle siz belirleyin.  İllaki Sirkadiyen ritim uzmanı olmanıza gerek yok.  Birkaç hafta sabahtan, sonra öğleyin, en son olarak da akşamları egzersiz yapmayı deneyin. En çok hangisinden sonra kendinizi daha iyi hissedip, daha çok haz aldığınızı belirleyin.  Ayrıca, egzersiz türü ve diğer günlük işlerinize de bu denklemin içinde düşününüz.

Brigham Young University sağlık profesörlerinden Aldana " En önemlisi, egzersizi hayatınızın düzenli bir parçası haline gelmesine yardımcı olacak bir zaman bulmak."

Egzersiz Alışkanlığına Kavuşmak

Günün birinde egzersiz yapmak nefes almak gibi bir olgu olacak, hayatınızın bir parçası haline gelecek. O zaman daha değişik aktiviteler de yapmak isteyeceksiniz.

The Stop & Go Fast Food Nutrition Guide kitabının da yazarı olan Profesör Aldana " Bazı insanlar aktif kalmak için daha yeni, daha keyifli ve sürekliliği daha olası aktivitelere yönelirler.  Bunu yaparken de yaptıkları egzersiz türüyle ilgili olarak egzersiz saatini değiştirebilirler."

Ayrıca White'a göre; rastgele saatlerde yani düzensiz bir şekilde spor yapanların egzersiz yapmayı bırakması daha olası.

Size eğer, hala egzersiz konusunda düzensizlik yaşıyorsanız, takviminizin her gün aynı saatine gidilmesi gereken bir toplantı gibi egzersizi ekleyin. Bunu egzersiz artık hayatınıza tam olarak entegre oluncaya kadar da sürdürün.  Seçtiğiniz zamanın hangi saat olduğu önemli değil. Önemli olan günlük rutininize girmesi.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

mrb hocam bende turner sendromu var bu yüzden kemik erimem var hangi egzersizleri önerirsiniz plates yapsam işe yarar mı durdurabilir miyim... devamı