C vitamini serumunun cilde sürülerek yani topikal olarak uygulanması kırışıklıkların oluşumunu geciktirebilir. Topikal C vitamini serumu su ve yağ bazlı, konsantre C vitamini içeren kozmetik bir üründür. C vitamini serumları nemlendiricilerden iki önemli faydayla ayrılır: hızlı emilmeleri ve derine nüfuz etmeleri. Bunlar serumların önemli karakteristik özellikleridir ve diğer ürünlerden çok daha hızlı etki göstermelerinin sebebidir.

C vitamini serumları yüksek miktarda C vitamini sunmak için uzmanlar tarafından tasarlanmıştır. Formül yağ ve su bazlı olsa da yağsız bir his verecek şekilde üretilirler. Sürüldüklerinde kadifemsi bir his yaratırlar. Formül yağlı his bırakmasa bile yoğun içerik cildi tahriş edebilir. Hassas cilde sahip insanlar kendileri için özel üretilmiş ürünleri aramalıdırlar.

Kolajen vücutta doğal olarak bulunur. Cildimizin dolgun olmasından sorumludur. Fakat yaşla birlite kolajen üretimi yavaşlar. Topikal C vitamini serumları kolajen üretimini canlandırabilir. Ekstra kolajen, kırışık gibi yaşlanma belirtilerini azaltıp önleyebilir. Aktif bileşen olarak askorbik veya L-askorbik asit içeren C vitamini serumlarını tercih edin.

Dr. Mehmet Öz’e göre C vitamini serumları UV ışınlarına karşı koruma sağlar. Ancak C vitamini güneş koruyucusu olarak zayıftır ve geleneksel, SPF içeren bir koruma ürünüyle beraber kullanılmalıdır. C vitamini ayrıca renk değişimi ve çizgiler gibi bazı güneş hasarlarını tedavi edebilir. Yaşlanma işaretlerini ve lekelerini azaltabilen C vitamini serumunun güçlü antioksidan özelliğidir.

Topikal C vitamini serumları yaşlanma lekelerini ve cildin renk değişimini iyileştirebilir. Doğal bir beyazlatma ajanı olarak çalışarak cildi aydınlatabilirler. Buna gözün etrafındaki koyu renkli halkalar da dahildir. Güneş hasarıyla ilişkili hafif kırmızılığı da önleyebilirler. Dr. Öz’e göre topikal C vitamini güneş yanığı olmuş cilt hücrelerinin sayısını bile azaltabilir. 

C vitamini serumunun en büyük dezavantajı kararsızlığıdır. Işık ve hava aktif bileşenleri bozabilir ve işe yaramaz olmalarına sebep olabilir. Bu sebeple Dr. Öz opak ve hava geçirmeyen şekilde paketlenmiş C vitamini serumlarının kullanılmasını tavsiye eder. Ayrıca içindekilerde C vitaminini belirten bazı ürünler aktif C vitamini içermeyebilir. Bu yüzden ürünü almadan önce etiketi dikkatlice okumanız önerilir. 

Op. Dr. Mert DEMİREL

nasıl bir uygulama gerekli ve ameliyat kesin cözüm mü yan etkileri olur mu... devamı