Tedbirleri Ciddiye Alın

Tedbirleri Ciddiye Alın

Prematüre doğum herhangi bir gebelik sürecini etkileyebilir. En yaygın risk faktörlerinden ve sağlıklı, tam zamanlı bir gebelik sağlamak için neler yapabileceğinizden haberdar olun.

Tamamlanmış gebelik 40 hafta kadar sürer. Kasılmaların, serviksi (rahim ağzı) 37. haftadan önce açmaya başlamasına ise prematüre doğum denir.

Prematüre doğumun özel nedeni çoğunlukla belirgindir – ancak bu hikayenin sonu değildir. Kendinize özen göstermek, prematüre doğumu önlemede ve sağlıklı bir bebek doğurmada çokça aşama kaydetmenizi sağlar.

Endişe Verici Nedenler

Prematüre Doğum Neden Endişe Vericidir?

Eğer prematüre doğum önlenemezse, bebeğiniz çok erken doğacaktır. Ve prematüre doğum ne kadar erken olursa, bebek için de, düşük doğum kilosu, soluma güçlükleri, az gelişmiş organlar ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden enfeksiyonları da içeren riskler artacaktır. Prematüre doğan çocuklarda aynı zamanda öğrenme kusurları, gelişme kusurları ve davranış problemleri riski de fazladır.

Risk Taşıyanlar

Kimler Prematüre Doğum Riski Taşır?

Prematüre doğum herhangi bir gebeliği etkileyebilir. En yaygın risk faktörleri arasında şunlar yer alır:

 • Daha önceki bir prematüre doğum
 • İkiz, üçüz veya diğer çoğul gebelikler
 • Bazı rahim, serviks veya plasenta sorunları
 • Sigara içmek, alkol almak veya yasadışı uyuşturucular kullanmak
 • Amniyon sıvısında veya genital bölgede enfeksiyon olması
 • Yüksek tansiyon ve diyabet gibi bazı kronik hastalıklar
 • Gebelikten önce normalden az veya fazla kiloda olmak ya da gebelik sırasında çok az veya çok fazla kilo almak
 • Sevilen birinin ölmesi veya aile içi şiddet gibi stresli olaylar
 • Pek çok düşük yapmış olmak

Buna karşın, prematüre doğum yapan çoğu kadın bilinen risk faktörlerini taşımamaktadır.

Önlem

Prematüre Doğum Önlenebilir mi?

Herhangi bir garantisi olmadığı gibi, sağlıklı, tam zamanlı bir gebeliği sürdürebilmek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır:

 • Düzenli doğum öncesi bakım alın. Doğum öncesi ziyaretler doktorunuzun sizin ve bebeğinizin sağlığını gözlemlemesine yardımcı olur. Saçma ve önemsiz görünseler bile sizi endişelendiren belirtileri doktorunuza söyleyin.
 • Sağlıklı gıdalar tüketin. Gebelikte, daha fazla folik asit, kalsiyum, demir, protein ve diğer temel besinlere ihtiyacınız olur. Günlük doğum öncesi vitaminler –ideal olarak gebe kalmadan birkaç ay önce başlanmalı- eksiklerin doldurulmasına yardımcı olacaktır.
 • Kronik durumları yönetin. Diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar prematüre doğum riskini artırır. Herhangi bir kronik durumu kontrol altında tutmak için doktorunuzla işbirliği yapın.
 • Faaliyetleriniz konusunda doktorunuzun yönergelerini izleyin. Eğer prematüre doğum belirtileri taşıyorsanız, doktorunuz daha az çalışmanızı veya ayakta daha az vakit geçirmenizi önerebilir. Bazen diğer aktivitelerden kısıntı yapmak anlamlı hale gelebilir.
 • Riskli maddelerden kaçının. Sigara içiyorsanız bırakın. Sigara prematüre doğumu tetikleyebilir. Alkol ve yatıştırıcı ilaçlar da sakıncalıdır. Hem reçeteli hem de reçetesiz ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır. Herhangi bir ilaç veya takviye almadan önce doktorunuzun onayını alın.
 • Doktorunuza cinsel hayatınızla ilgili sorular sorun. Sağlıklı gebelikleri olan kadınlar için cinsellik endişe verici bir durum oluşturmaz, ancak eğer vajinal kanama veya serviks ya da plasenta ile ilgili sorunlar gibi belli komplikasyonlarınız varsa cinsel ilişki sakıncalı olabilir.
 • Stresi yönetin. Makul sınırlar koyun, bunlara bağlı kalın. Kendinize biraz sessiz zaman ayırın. İhtiyacınız olduğunda yardım istemekten çekinmeyin.
 • Dişlerinize iyi bakın. Fırçalayın ve diş ipiyle temizleyin ve düzenli temizleme ve diş bakımı için diş hekiminizi ziyaret edin. Bazı çalışmalar dişeti hastalıklarının prematüre doğum ile ilişkisi olduğunu ileri sürmektedir.

Eğer prematüre doğum veya prematüre doğumla ilgili önemli risk faktörleri hikayeniz varsa, doktorunuz prematüre doğumu önlemek için haftalık progesteron hormon iğnesi olmanızı önerebilir.

Belirtileri

Prematüre Doğum Belirtileri Nelerdir?

Bazı kadınlarda prematüre doğumun ipuçları belirgindir. Diğerlerinde ise belirtiler daha güç fark edilebilir niteliktedir. Şunlara dikkat edilmelidir:

 • Saatte sekizden fazla kasılma (Karnınızda, çoğunlukla adet kramplarını anımsatan bir sıkılaşma hissi duyabilirsiniz.)
 • Hafif, künt sırt ağrısı
 • Pelvik basınç hissi
 • İshal
 • Vajinal lekeler veya kanama
 • Sulu vajinal akıntı

Eğer sıkıntılarınızdan endişeliyseniz - özellikle de vajinal kanamanıza karın krampları ya da ağrıları eşlik ediyorsa - doktorunuzla temasa geçin. Yalancı doğumla asıl olayı birbirine karıştırdığınızı düşünerek endişelenmeyin. Eğer yanlış alarm söz konusuysa bundan herkes memnun olacaktır!

Prematüre Doğum Durdurulabilir mi

Prematüre Doğum Durdurulabilir mi?

Kasılmalarınızı değerlendirirken, 500 mililitre kadar su veya meyve suyu için. Eğer yalancı doğum yaşıyorsanız, aldığınız sıvı kasılmalarınızı durduracaktır. Diğer durumlarda ise, uzanmak – genellikle rahme kan gidişini artırmak için sol yanınıza - kasılmaları kesebilir. Her ne kadar yatak istirahatının gebelik komplikasyonlarını ya da prematüre doğumu önlemede çare olduğu ispatlanmamış olsa da bazen yatak istirahatı önerilir.

Eğer hastaneye gittiyseniz, doktorunuz kasılmalarınızı ölçmek için bir rahim monitörü kullanır. Serviksiniz kapalıysa, doktorunuz serviksinizin durumunu değerlendirmek için ultrason kullanabilir. Kasılmaları durdurmak için size ilaç verilebilir.

Kasılmalar Devam Ederse

Kasılmalar Devam Ederse Ne Olur?

Kadınların çoğunun erken doğum yapması önlenerek zamanında veya zamanına yakın doğum yapmaları sağlanır. Ancak çoğunlukla ilerlemiş prematüre doğum durdurulamaz ya da enfeksiyon veya bir başka komplikasyon nedeniyle erken doğum annenin veya bebeğin daha güvenli olmasını sağlar.

Eğer 23 ila 34. haftalar arasındaysanız, doktorunuz iki tedavi önerecektir:

 • Doğumu geçici olarak durdurmak için, ya ağızdan veya enjeksiyon yoluyla alınan ilaçlar
 • Bebeğinizin akciğerinin olgunlaşmasını hızlandırmak için güçlü steroidlerin enjeksiyonu

Ancak 34. haftadan sonra steroidlere ihtiyaç yoktur çünkü bebeğinizin akciğerleri doğum için yeterince olgunlaşmıştır.

Neler Yaşayacaksınız

Doğumda Beni Neler Bekliyor?

Çok erken başlaması bir yana bırakılırsa, prematüre doğum genellikle normal doğuma benzemektedir. Eğer rahatlama ve soluma teknikleri ağrıyı kontrol etmede yeterli olmuyorsa, yardım isteyin. Doktorunuz narkotik analjezikler, epidural blok veya diğer seçenekleri önerecektir.

Pediatri uzmanları da, bebeğinizin durumunu değerlendirmek ve özel ihtiyaçları karşılamak üzere doğumda hazır bulunabilir.

İyileşme Süreci ve Gelecek

İyileşme ve İleriki Gebelikler Nasıl Olur?

Prematüre doğum, doğumdan sonraki fiziksel iyileşmenizi etkilemeyecektir. Ancak, doğumdan sonraki yaygın sıkıntılar bebeğinizin durumu ile birlikte daha da artabilir. Prematüre bebekler çoğunlukla doğumdan sonra, bazen hastanede uzun süre kalmayı gerektiren yoğun tıbbi bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu süre yoğun ve stresli geçecektir. Etrafınızdaki yakınlarınızın ve dostlarınızın desteğini alın. Bebeğinizin ve diğer çocuklarınızın bakımında onların yardımını kabul edin.

Bir kez prematüre doğum yaptıysanız, sonraki doğumun da prematüre olma riski vardır. İhtimalleri ortadan kaldırmak adına, risk faktörlerini yönetmek ve uyarıcı erken işaretlere yanıt vermek için doktorunuzla işbirliği yapın.

İLGİLİ MAKALE

Pamukçuk nedir?

Op. Dr. Hasan Murat ÜNAL

iyi günler çocuğum 6 parmak prematüre dogdu 33 haftalık 14 gündür küvezde yarın parmaklarını alacaklarını söylediler nasıl bir risk ve nasıl geçer kol... devamı