Nedir

Gonorrhea (Bel Soğukluğu)

Bel soğukluğu da denilen gonorhea cinsel temasla yayılan bir enfeksiyondur. Erkeklerde üreterde etkili olur. Kadınlarda ise üreter ya da boyunda, ya da her ikisinde birden enfeksiyon görülür. Rektum, anüs ve iç organları da enfekte edebilir. Nadiren gözleri etkilediği de olur.

Doğru bir şekilde tedavi edildiği takdirde ciddi problemlere yol açmaz. Ancak tedavi edilmediği takdirde ciddi  problemleri beraberinde getirir.

  • Gonorhea tedavi edilmediği takdirde kadınlarda rahme, kordon tüplerine ve ovarianlara sirayet eder Bu
  • Erkeklerde ise gomorrhea mesane kanserine neden olabilir.

Sebepleri

Sebepler

Homorrheaya bir tür bakteri sebep olur ve cinsel yolla geçen bir hastalıktır. Bu da hastalığın oral ya da vajinal cinsel ilişki esnasında bir partnerden diğerine geçtiği manasına gelir.

Hamile bir kadın enfeksiyonu doğum esnasında bebeğine geçirir.

Belirtileri

Belirtiler

Belirtiler birçok insanda kendini göstermez veya insanlar hastalığın kendilerinde bulunduğunun farkına varmadan seks partnerlerine bulaştırırlar.

Kendisini gösterdiği takdirde belirtiler şunlardır:

  • İdrar çıkışı esnasında ağrı
  • Anüste kaşınma ve kanama
  • Penis veya vajinadan anormal boşalma

Boğazda enfeksiyonuna yol açan bir gomorhea ciddi problemlere sebep olmaz.

Erkeklerde belirtilerin kendini göstermesi kadınlara göre daha kolaydır. Ancak bazı erkeklerde belirtiler fark edilmeyecek kadar hafif seyreder.

Kadınlarda belirtiler bazen o kadar hafif seyreder ki mesane enfeksiyonu veya vajinal enfeksiyonla karıştırılır. Kadınlarda tedavi edilmeyen enfeksiyon iç organlara sıçradığında karın ağrısı, cinsel birleşme esnasındaki ağrılar, vajinal kanama ve ateş şeklinde belirtiler ortaya çıkar.

Gomorheaya maruz kalınmasından belirtilerin görülmeye başladığı vakit arasında iki ila beş günlük bir süre bulunur. Ancak belirtilerin fark edilecek derecede kendini belli etmesi 30 gün kadar sürebilir.

Hastalğı, belirtiler sizde görülmese bile başkalarına b ulaştırabilirsiniz. Tedavi edilene kadar hastalığın taşıyıcısı durumundasınızdır.

Teşhisi

Teşhis

Doktorunuz size geçmiş sağlık problemleriniz ve kaç kişi ile cinsel ilişkiye girdiğiniz gibi cinsel hayatınızla ilgili sorular soracaktır.  Ayrıca enfeksiyon işaretleri olup olmadığını anlamak  için fiziki muayene yapacaktır.

İdrar ya da enfekte olmuş alandan gelen sıvı test edilecektir. Aynı zamanda cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar için de testler yapılacaktır.

Sizde gomorrhea hastalığı bulunduğu öğrendiğinizde hemen seks partnerinizi de bilgilendirmelisiniz. Uzmanlar, son iki ayda seks yaptığınız bütün kişileri bilgilendirmenizi tavsiye etmektedirler Şayet son iki ayda kimse ile bir cinsel temasınız olmadıysa, seks yaptığınız en son kişi ile irtibata geçmelisiniz.

Tedavisi

Tedavi

Gomorrheayı tedavi etmek amacıyla antibiyotikler kullanılır. Size verilen ilaçları size önerildiği kullanmanız tedavi açısından önemlidir. Aksi takdirde ilaçlar beklenen tesiri göstermez. Partnerlerden her ikisinin de hastalığın yayılmaması ve tekrar nüksetmemesi için tedavi görmesi gerekmektedir.

Hastalığın mümkün olan en kısa zamanda tedavi edilmesi, başkalarına geçmesini ve iç organlardaki enfeksiyon hastalıkları gibi diğer başka hastalıkların sizde görülmesini engelleyecektir.

Gomorrhea hastalığına yakalanan birçok insanda aynı anda cinsel temasla bulaşan bir başka hastalık olan chlamydia (bu da Türkçede bel soğukluğu olarak bilinir)  Bu hatalıkların her ikisi de sizde bulunuyorsa her iki enfeksiyonu da aynı anda tedavi edilecek ilaçları kullanmalısınız.

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık tedavisi gördüğünüz dönemde hiçbir şekilde cinsel temasta bulunmamalısınız. Şayet tek bir dozda ilaç tedavisi gördüyseniz, ilacın etkisini göstermesine imkan tanımak amacıyla tedaviden sonraki 7 gün içersinde kesinlikle cinsel temasta bulunmamalısınız.

Gomrorhea görmüş olmak sizin bu tür bir hastalığa tekrar yakalanmayacağı anlamına gelmez. Seks partnerinizin tedavi görmemiş olması sizin hastalığa tekrar yakalanma ihtimalinizi arttırır.

Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanmak size kendinizi kötü hissettirecektir. Bu durumda bir danışmana baş vurmak ya da bir destek grubuna devam etmek, iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Önleme

Önlem

Gomorrhea gibi cinsel temas yoluyla bulaşan bir hastalıktan korunmak, bu hastalığın tedavisinden daha kolaydır.

  • Her cinsel ilişkide kondom kullanınız. Lateks ya da poliüretan kondom sizin cinsel yolla bulaşan bir bakteri ya da virüsten korunmanızı sağlar.
  • Birden fazla seks yapmayın. Seks yapmanın en emniyetli yolu, sadece sizinle seks yapan bir partneriinzin olmasıdır. Seks yapılan her farklı kişi ile birlikte onun da seks yaptığı başka insanların taşıdığı hastalıklara maruz kalma ihtimali artar.
  • Sorumluluk duygusuyla hareket etmelisiniz. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi taşıdığınız ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalık tedavisi gördüğünüz dönemde seks yapmamalısınız.
  • Partneriniz ve siz cinsel yolla bulaşan hastalık tedavisi tamamlanıncaya kadar seks yapmayınız.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam öncelikle merhaba.Penisimden 3-4 gündür açık sarı bir sıvı akıyor intarnetten yaptığım araştırmalarda bel soğukluğu kapmış olabileceğimi,Bel soğ... devamı