Görünüşe göre, günde yalnızca çeyrek saat egzersiz, sağlığı belirgin ölçüde iyileştiriyor. 400.000 Tayvanlıdan alınan sağlık verileri gösteriyor ki düzenli egzersiz, ömrü ortalama 3 yıl daha uzatıyor. Erken ölüm riski, hafif etkinlikle %14 düşüyor, diye bildirdi doktorlar.

Böylece Tayvan’da her 6 ölümden biri ertelenebilir, diye yazdı araştırmacılar. Veriler onları şaşırttı: “Benzer boyutta bir ölüm oranı düşüşü, genel nüfustaki tütün karşıtı başarılı programlardan beklenebilir,” diye kıyasladılar.

Sporun yararlı sağlık sonuçları aslında baştan beri biliniyor. Ama haftalık tavsiye edilen 150 dakikanın altındaki bedensel etkinliğin de beklenen yaşam süresine etki edip etmediği açık değildi. Tayvanlı araştırmacılar, bir standart görüntülemede yer almış 400.000’den fazla vatandaştan alınan verileri değerlendiler. Deneklerden 8 yıldan fazla süre önce alınan veriler ortaya kondu.

İlişki var ama kanıt yok

Bilim insanları, haftada 92 dakikalık, yani günde yaklaşık 15 dakikalık egzersizin %14 oranından daha düşük genel ölüm ve %10 daha düşük kanser riskini tamamen hareketsiz insanlarınkiyle kıyasladılar. Bundan, üç yıl daha uzun bir beklenen yaşam süresi hesapladılar. Günde her 15 dakika spor, araştırmadaki ölüm riskini %4, kanser riskini de %1 daha düşürdü. Çalışmanın yazarlarının belirttiği üzere bu, bütün yaş gruplarının yanı sıra iki cinsiyet ve kalp damar rahatsızlıkları bulunan insanlar için de geçerli.

Ne var ki çalışma, sportif etkinliğin alakalı Tayvanlıların beklenen yaşam süresinin uzamasından sorumlu olduğuna dair kanıt sunmadı. Kişilerden alınan veriler, daha fazla egzersiz yapan insanların daha uzun yaşaması arasındaki ilişkiyi gösteriyordu. Ama başka nedenler de rol oynayabilir.

Yine de doktorlar “Düşük miktarda bedensel etkinlik, bulaşıcı olmayan hastalıklara karşı dünya çapında savaşta merkezi bir rol oynayabilir,” diye tahmin ediyorlar. Paralel bir yorum da şöyle: “Haftanın büyük bölümünde günlük 15 dakika egzersizin kişisel ölüm riskini önemli ölçüde azaltabildiği bilgisi, çok daha fazla insanı dopdolu günlerinde egzersize zaman ayırması, en azından asgari düzeyde etkin olması için cesaretlendirebilir.”

Kaynak: spiegel.de

Çeviren: Tuğçe Ayteş

 

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Yaşim 20 boyum 1.59 bacaklarım parantez bacak boyumun kısa olduğunu düşünüyorum boyumu uzatmak için ne yapmalıyım boy uzatma ameliyatı olabiliryim ne ... devamı