Koyu halkalar: Burada öncelik verilmesi gereken ilk konu gözlerin altında bulunan koyu halkalardır. Gözlerinizin altındaki koyu halkalar, gözlerin çevresinde bulunan ve gözlere şekil veren yağların azalmasının yanı sıra gözlerinizin alt kısmındaki alanlardaki kan akışının düşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu koyu halkalar yaşlanmayla daha da belirgin hale gelmektedir.

Piyasada, gözlerinizin altındaki koyu halkaları aydınlatan K vitamini ve retinol içeren kremler gibi ürünler mevcuttur. Şiddetli pigmentasyonu olan kişiler için dermatologlar genellikle aydınlatıcı kremleri, kimyasal cilt soyucu ürünleri veya lazer kaplamayı reçeteyle vermektedir ve seçenek, koyu halkaların şiddetine bağlı olarak değişmektedir.

Aydınlatıcı maddeler, hidrokinon ve kojik asittir. Aydınlatıcı ürünlerin işe yarama süreçleri aşamalıdır; Çünkü göz altındaki hücrelerin daha az pigment üretmek için eğitilmesi zaman almaktadır ve böylelikle göz altındaki koyu renkli halkaların da giderilmesi zaman almaktadır.

Zarar görmüş hücreleri gidererek yeniden yüzey kaplayan kimyasal deri soyma ve lazer, böylelikle pigmentasyonun daha az görülebilir olmasını sağlamaktadır.

Göz altındaki deriye verilebilecek her türlü zararı önlemek için yapılacak herhangi bir işlem bir profesyonelin gözetimi altında uygulanmalıdır.

İstenmeyen Tüyler: Bu durum, yüzünde veya vücudunda istenmeyen tüyleri olan kadınlar ve erkekler arasında oldukça yaygın bir konudur. İstenmeyen tüylerin giderilmesini sağlayan pek çok tedavi yöntemi vardır.

Lazerle tüy alma, tüylerin aktif gelişme aşamasında yok edildiği bir işlemdir.

Elektroliz, akımın tüylerin kökünü yok ettiği başka bir işlemdir.  

Piyasada, tüylerin uzamasını engelleyen kremler bulunmaktadır.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan bir yöntem de ağda yöntemidir. Ağdada tüyler, köklerinden çekilerek alınmaktadır.

Aynı zamanda tüyleri eriten kremler de mevcuttur. Bu kremlerin etkisi, tüyler tekrar çıkmaya başlayana kadar en fazla iki hafta olacak şekilde birkaç gün devam edebilmektedir.

Çatlaklar: Çatlaklar da yaygın bir şekilde tartışılan ve en fazla araştırılan başlıklardandır. Bu durum genellikle birkaç kilo kaybeden çok kilolu insanlarda, hamilelikten sonra vs, ciltte çizgiler halinde, kırmızı veya kahverengi renkte ve yara görünümünde görülmektedir.

Bu çizgilerin görünümü sonuç olarak solabilir; ancak tam olarak yok olmamaktadır. Görünümlerini düzeltmek için lazer tedavisi bulunmaktadır. Retionik asit kremleri de çatlakların görünümünü hafifletebilmektedir.

Uzm. Psk. Filiz YAKMAZ BASILGAN

Iyi calismalar hocam fetisizm le ilgili tedavilere bakiyormusunuz hocam... devamı