Nedir

Hemoglobin Testi

Hemoglobin testi, kandaki hemoglobin miktarını ölçer.

Hemoglobin, vücudunuzdaki organlara ve dokulara oksijen taşıyan ve organlardan ve dokulardan aldığı karbondioksiti akciğerinize geri taşıyan ve kırmızı kan hücrelerinizde bulunan bir proteindir. Hemoglobinde bulunan pigment, kana kırmızı rengini verir.

Eğer bir hemoglobin testi, hemoglobin seviyenizin normalden düşük olduğunu gösteriyorsa, kırmızı kan hücresi sayımınızın düşük olduğu anlamına gelir (anemi). Eğer bir hemoglobin testi normalden yüksek bir seviye gösteriyorsa, polisitemi vera (kemik iliğinizin çok fazla kırmızı kan hücresi ürettiği bir kan bozukluğu) olabileceğiniz anlamına gelebilir. Yüksek bir rakımda yaşamak, sigara içmek, dehidrasyon (vücudun su kaybetmesi), yanıklar ve aşırı kusma da hemoglobin seviyenizin yükselmesine neden olabilir.

Niçin Yapılır

Neden Yapılır?

Hemoglobin testini birçok nedenden yaptırabilirsiniz:

 • Genel sağlığınızı değerlendirmek için. Doktorunuz, rutin bir sağlık muayenesi sırasında, genel sağlığınızı gözlemlemek ve anemi gibi farklı bozukluklar konusunda tarama yapmak üzere tam kan sayımının bir bölümü olarak hemoglobininizi test edebilir.
 • Tıbbi bir duruma teşhis koymak için. Eğer güçsüzlük, bitkinlik, nefes darlığı ve sersemlik yaşıyorsanız, doktorunuz bir hemoglobin testi önerebilir. Bu bulgu ve belirtiler anemiye veya polisitemi vera’ya işaret ediyor olabilir. Bir hemoglobin testi bu rahatsızlıkların yanı sıra, başka tıbbi durumların teşhis edilmesinde yardımcı olur.
 • Tıbbi bir durumu gözlemlemek. Eğer size anemi veya polisitemi vera teşhisi konulduysa, doktorunuz hemoglobin testini durumunuzu gözlemlemek ve tedaviyi yönlendirmek için de kullanabilir.

Nasıl Hazırlanacaksınız

Hazırlık

Eğer kan örneğiniz yalnızca hemoglobin için test ediliyorsa, testten önce normal şekilde yiyip içebilirsiniz. Eğer kan örneğiniz ek testler için kullanılacaksa, testten önce belli bir süre perhiz yapmanız gerekebilir. Doktorunuz size özel talimatları verecektir.

Neler Yaşayacaksınız

Neler Bekleyebilirsiniz?

Bir hemoglobin testi için, sağlık ekibinizin bir üyesi parmak ucunuza veya kolunuzdaki bir damara iğne batırıp kanı çekerek kan örneği alır. Bebeklerde, bebeğin topuğuna iğne batırılarak da kan örneği alınabilir. Kan örneği analiz için laboratuara gönderilir. Vakit kaybetmeden olağan faaliyetlerinize dönebilirsiniz.

Sonuçlar

Sonuçlar

Hemoglobin için normal oran erkekler için her litrede 13,5 ila 17,5 gram ve kadınlar için her litrede 12,0 ila 15,5 gramdır.

Normalden düşük sonuçlar  

Eğer hemoglobin seviyeniz normalden düşükse aneminiz vardır. Birçok anemi türü içinde en yaygın olanı, demir noksanlığının neden olduğu anemidir.

Diğer anemi biçimlerineyse vitamin noksanlığı neden olabileceği gibi, bu durum, altta yatan tıbbi bir sorunun işareti de olabilir. Bunlar;

 • Böbrek hastalığı
 • Karaciğer hastalığı
 • Hipotiroidizm
 • Talasemi; vücudunuzda normalden daha az hemoglobin ve kırmızı kan hücresi bulunmasıyla karakterize genetik bir kan bozukluğudur.

Anemi aynı zamanda, akut veya kronik kanamanın da işareti olabilir.

Eğer size önceden anemi teşhisi konulduysa, normalden düşük bir hemoglobin seviyesi, tedavi planınızı değiştirmeye olan ihtiyacı gösterebilir.

Normalden yüksek sonuçlar

Eğer hemoglobin seviyeniz normalden yüksekse, nedeni şunlar olabilir:

 • Polisitemi vera; kemik iliğinin çok fazla kırmızı kan hücresi ürettiği bir kan bozukluğu
 • Akciğer hastalığı
 • Dehidrasyon (vücudun su kaybetmesi)
 • Yanıklar
 • Aşırı kusma
 • Aşırı fiziksel egzersizler

Eğer size önceden polisitemi vera teşhisi konulduysa, artan hemoglobin seviyesi, tedavi planınızı değiştirmeye olan ihtiyacı gösterebilir.

Eğer hemoglobin seviyeniz normalden düşük veya yüksekse, doktorunuzun hemoglobin testi sonuçlarını diğer testlerin sonuçlarıyla birlikte değerlendirmesi gerekebilir veya sonraki adımlara karar vermek için ek testler isteyebilir.

Hemoglobin testinizin sonuçları hakkındaki ayrıntıları doktorunuzla konuşun.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Adetim geceli 8 gun oldu gecikmemin 4 uncu gununde kan testi yaptirdim kendim 2 defa idrar testi yaptim kan ve idrar negatif anlamadim... devamı