Akşam yemeği de atlanmaması gereken öğünlerdendir. Ancak kalori değerinin daha düşük olması gerekir. Akşam yemekleri, ailenin toplanmasını beklemek gibi bazı nedenlerle daha geç saatlere sarkabilmektedir.
Bu öğün dengeli, bütün besin gruplarını içeren ama aynı zamanda küçük porsiyonlardan oluşan bir öğün olmalıdır. Eğer öğle yemeğinde et, tavuk ya da balık yenilmemişse, akşam yemeğinde mutlaka bunlardan biri yenilmelidir. Kadınlar için bu besinlerin miktarının, balık yedikleri zaman iki el büyüklüğünde, tavuk ya da et yedikleri zaman bir el büyüklüğünde olması yeterli olacaktır.
Akşam yemeği geçiştirilmemelidir
Tabağın yarısına et konulduğu zaman, diğer yarısına mutlaka sebze konulmalıdır. Haşlanmış, ızgara, sote yapılmış her türlü sebze olabilir. Burada çeşitlilik çok önemlidir. Kadınlar için en önemli yardımcı gıda brokolidir. Bu şekilde hazırlanan bir ızgara tabağının yanında bol salata ya da yoğurt alternatifi bulunmalıdır.
Eğer öğle yemeği biraz fazla kaçırılmışsa, akşam yemeğinde sadece bir çorba ve yanında salata veya sebze yemeği ve yanında bir ayran ya da yoğurt yenilmelidir. Bazı kadınlar, akşam yemeği geç vakte kaldığı zaman, sadece meyve yiyerek öğünü geçiştirebilmektedirler. Bu yanlıştır. Eğer canları yemek yemek istemiyorsa, küçük bir kâse yoğurdun içine az miktarda meyve katarak bu şekilde bir menü oluşturabilirler. Ancak öğünler planlı bir şekilde yenildiği zaman, zaten o saatte acıkılacaktır. Günlük gıda tüketimi içindeki kalori oranı da yükselmeyeceği için kolaylıkla kilo verilebilecektir.
İLGİLİ MAKALE

Uyku Getiren Yiyecekler

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

İyi akşamlar ben süleyman 17 yaşındayım 83 kiloyum 1.76 boyum var beni rahatsız fazla kilo ideal kilo 70 veya 65 ben biraz bundan dışındayım zayıflama... devamı