Bel ile karını iyi ayırt etmek gerekir. Beli mezura ile ölçerken, o bölgenin en dar kısmından, karnı ölçerken ise en geniş kısmından ölçmek gerekir. Kötü beslenme ve hareketsiz bir yaşantı, hem bel hem de karın bölgesinde yağlanmaya neden olur.
Kadınlarda ve erkeklerde, yan karın bölgesi denilen belin o bölgesindeki yağ katmanları, estetik olarak kötü görünür. Karın bölgesi için olduğu gibi, beli inceltecek özel bir diyet modeli yoktur. Sorunun tek çözümü yeterli ve dengeli beslenmektir. Eğer yağ fazlası varsa ihtiyaçtan biraz daha az beslenmek gerekir. Bel bölgesi hem aerobik dayanıklılık hem de kassal dayanıklılık denilen egzersizlerle toparlanabilir.
Oturduğun yerden egzersiz
Çok bilinen sopa çevirme hareketi bu konuda yararlı olabilir. Bu harekette kişi oturduğu yerde, eline bir oklava almalıdır. Oklava omuza konulmalı, oklava yoksa da eller ensede olacak şekilde, vücut hafif geriye kaykılmalıdır. Bu pozisyondayken belden yukarısı sağa ve sola doğru çevrilmelidir. Bir tarafa çevrildiğinde nefes alınmalı, diğer tarafa çevrildiğinde nefes verilmelidir. Bu hareket 1-2 dakika ya da her iki yön için 60’ar kez tekrarlanmalıdır. Bu egzersiz yan karın bölgesindeki yağların yanmasını kolaylaştırır. Yağın altındaki kası güçlendirerek o bölgede sarkma olmasını engeller. Ancak bunun öncesinde büyük kas gruplarını çalıştıran yürüyüş, yüzme gibi egzersizleri yapmış olmak gerekir.

Dyt. Sanem APA

Hayırlı günler hocam,32 yaşında bir erkeğim.Benim vücudumda yağlanma var,gerekli diyet ve sporu yapmaktayım.Genel olarak kilo vermiş durumdayım.Ama öz... devamı