Her insanın metabolizması bir diğerinden farklıdır. Bu nedenle zayıflama sürecine ilişkin olarak herkes için geçerli net bir rakam vermek mümkün değildir. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi haftada yarım ya da 1 kilo vermek doğrultusundadır.

Eğer kişi çok aşırı kilolu ise ya da bir ameliyata hazırlanması gerekiyorsa veya şişmanlığa bağlı bir sağlık sorunu oluşmuş ya da oluşmak üzere ise, bu durumda haftada 1,5 kilo vermesi normal kabul edilir. Ancak bu işlemin uzman kontrolünde olması gerekir.


Hangi yöntemle kilo veriyor olursa olsun, ayda 6 kilonun üzerine çıkan ağırlık kayıpları kişiye faydadan çok zarar getirebilir. Dolayısıyla glisemik indeksi düşük olarak hazırlanan glisemik indeks diyetlerinde de amaç, kişiyi bu ölçüler içinde zayıflatmaktır. Bu konuda gram yerine yüzde kullanılması daha doğrudur. Çünkü 50 kiloluk bir kişinin verdiği 1 kilo ile 100 kiloluk birinin verdiği 1 kilo aynı orana sahip değildir. Bu nedenle ağırlığın yüzde 1 oranında kaybı hedeflenmelidir. Yani 150 kiloluk bir kişi haftada 1,5 kilo verebilir. Bu durumda 50 kiloluk bir kişinin haftada 500 gram vermesi de oran olarak yüzde 1’e denk düşer.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı