Bazı vitaminler aşırı miktarda alındığında baş dönmesine sebep olurlar. Bazıları ise önerilen dozda bile kullanıldığında baş dönmesi yapabilirler. Gereksizken alınan vitaminlerin istenmeyen yan etkileri olabilir. Doktorunuzla sizin için faydalı olacak vitamin dozunu görüşebilirsiniz.

Niasin

Niasin veya B3 vitamini cinsellik ve stresle ilgili hormonların üretimi, dolaşımın iyileşmesi ve kolesterolün düşmesi için gereklidir. Niasin suda çözünen bir vitamindir bu da vücut tarafından depolanamadığını gösterir. Vücut depolayamasa bile tek bir seferde büyük bir doz alırsanız fazla gelmesi mümkündür. Sadece beslenmeyle alınan vitaminlerde aşırı doz yapmak neredeyse mümkün değildir ama takviye olarak alınıyorsa söz konusu olabilir. Baş dönmesini önlemek ve düşmeleri engellemek için oturur veya yatar pozisyondan ayağa kalkarken yavaş olunması önerilir.

Magnezyum

Magnezyum kalp gibi kaslar için gerekli olduğundan çoğu multivitaminde bulunur. Kasların düzgün çalışmasına yardımcıdır ve kalp vücuttaki en önemli kastır. Ayrıca kemiklerin ve dişlerin  yapısına katılır, enzimleri aktifleştirir, enerji üretir ve besin maddelerinin vücuttaki seviyelerini düzenler. Birçok gıdada olmasına rağmen yeterince alınamayabilir. Tansiyon ilaçları veya kalsiyum kanal blokerler gibi ilaçlarla beraber alındığında magnezyum baş dönmesi yapabilir.

A Vitamini

A vitamini doğru alındığında görüşü iyileştirir ve vücut dokularını sağlıklı kılar. Aşırı alındığında baş dönmesi gibi yan etkileri vardır. Aşırı alımının tıbbi adı hipervitaminoz A’dır. Bu durumun belirtileri arasında flu görüş, kafatası kemiğinin anormal yumuşaklığı, asabiyet, mahmurluk, baş ağrısı, deri ve saçta değişiklikler, mide bulantısı ve kusma olabilir.

Demir

Demir kanın vücudun farklı bölgelerine oksijen taşımasına yardımcı olur. Bu yüzden gereklidir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşması ve vücuda yeterince oksijen dağıtılması için demire ihtiyaç duyulur. Yeterince alınmazsa veya aşırı alınırsa baş dönmesi görülebilir. Vücutta çok az demir olduğunda anemi gelişebilir. Çok olduğunda ise baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, yorgunluk, nefes yetmezliği görülebilir. Demir zehirlenmesi çok ciddi sonuçlar doğurabilir, dolayısıyla bundan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışmalısınız. 

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

baş ağrısı baş dönmesi mide bulantısı aşırı sinir stres... devamı