Genel Bakış

Temel noktalar:

 • Ani kalp yetmezliği bunu tetikleyecek sebeplerden uzak durarak engellenebilir.
 • Herkes aynı tetikleyiciye aynı tepkiyi ya da aynı hassasiyeti göstermez. Birinde kalp yetmezliği yaratan bir etken, başka birinde herhangi bir sorun yaratmayabilir.
 • Ani kalp yetmezliğinden kaçınmak için:
  • Belirtilerinize dikkat edin. Kilonuzda bir değişiklik, nefes almada zorluk, iştahta azalma ve şişlik (genelde ilk olarak ayak ve bacaklarda görülür) kalp yetmezliğinin kötüye gittiğini gösteren işaretler olabilir.
  • Mümkün olduğunca her gün aynı saatlerde yemeğinizi yiyin, egzersizinizi yapın, ilacınızı alın.
  • Kalp yetmezliğini tetikleyeceğini bildiğiniz şeyleri yapmaktan kaçının, örneğin çok tuzlu yemek gibi.

Nedir?

Ani Kalp Yetmezliği Nedir?

Ani kalp yetmezliği ciğerlerde hızla sıvı toplanmasına neden olur (akciğer ödemi veya pulmoner ödem.) Belirtiler aşağıdaki gibidir ve hızla gelişir:

 • Ağır solunum darlığı
 • Düzensiz ya da hızlı kalp atışı
 • Öksürünce köpüksü, pembe bir balgam gelmesi

Ani kalp yetmezliğinde çok acil hastaneye başvurulması ve hemen tedaviye başlanması gerekir.

Tetikleyiciler

Kalp yetmezliğinde tetikleyicilerden uzak durmak neden önemli?

Tetikleyiciler, vücudunuzun zaten hassas olan dengesini bozar, kalbinizin pompalamasını daha da zorlaştırır. Kalbiniz vücudunuzun ihtiyacı olan kanı aniden pompalayamadığında, ani kalp yetmezliği belirtileri ortaya çıkar.

Tetikleyicilerin hepsi ani kalp yetmezliğine farklı yollardan neden olur.

Sodyum (tuz) neden ani kalp yetmezliğini tetikler?

Tuzlu yiyecekler yedikten sonra susadığınızı ve daha fazla su içmek istediğinizi muhtemelen fark etmişsinizdir. Tuzun içindeki en yoğun madde sodyumdur ve su içmeseniz de vücudunuzun normalden daha fazla su tutmasına neden olur. Bu fazladan su, kalbinizin vücudunuzda oluşan ekstra kanı pompalamasında zorlanmasına yol açar.

Fazla egzersiz neden kalp yetmezliğini tetikler?

Kararında ve düzenli yapılan egzersizin size ve kalbinize çok faydası var. Dolaşımı artırır ve kilonuzu dengelemenizi sağlar. Ama nefes nefese kalana, göğsünüz sıkışana veya başınız dönene kadar egzersiz yaparsanız, kendinize faydadan çok zararınız dokunur. Fazla egzersiz kalbinizin işini artırır ve etkin bir biçimde pompalama yeteneğini kaybetmesine yol açabilir.

Yanlış ilaç almak niçin ani kalp yetmezliğine neden olur?

İlaçlarınız vücudunuzdaki sıvı miktarıyla kalbinizin kanı etkili bir biçimde pompalaması arasındaki hassas dengeyi sürdürmenizi sağlar. Eğer ilaçlarınızı geç alır ya da atlarsanız, bu denge etkilenebilir. Ayrıca aldığınız bütün ek ilaçlar veya reçetesiz ilaçlar hakkında bilgi verin çünkü bu ilaçlar, sodyum içeriyor olabilir veya size verilen ilaçların yeterince işe yaramamasına yol açabilir.

Kaçınma Yolları

Ani kalp yetmezliğine neden olan tetikleyicilerden nasıl kaçınabilirsiniz?

Ani kalp yetmezliğine ilişkin belirtilere dikkat edin.

 • Belirtilerinizi düzenli takip edin. Kalp hastalığınızla yaşarken kendinizi nasıl hissettiğinizi bilin ve hastalığınız ilerliyorsa doktora haber verin. Belirtilerinizi düzenli kaydetmek işe yarayabilir.
 • Her sabah kahvaltıdan evvel tartılın. Ani kilo artışı, mesela iki üç gün içinde bir buçuk kilo ya da daha fazla almanız, ani bir kalp yetmezliğinin habercisi olabilir.
 • Ani kalp yetmezliğinin belirtilerini bilin. Gerektiğinde bakabileceğiniz bir yere belirtilerin listesini asın ve bir kopyasını da cüzdanınızda bulundurun. Arkadaşlarınızın ve ailenizin bunlardan haberdar olmasını sağlayın. Ani kalp yetmezliği belirtileri gelişirse, hemen acil servislere başvurun.

Tetikleyicilerden kaçının

Doktorunuzla aşağıdaki tetikleyiciler konusunda görüşün. Eğer bunlar sizin için de tetikleyiciyse, kaçınmak için aşağıdaki önerileri uygulayın.

 • Çok tuzlu yemek sizin için bir tetikleyici mi? Tuzlu yemek ani kalp yetmezliğini tetikleyen yaygın sebeplerden biridir. Ne kadar sodyum tükettiğinize dikkat edin. Yemeğinize günde 2 gramdan fazla sodyum koymayın. Yiyecek ve içeceklerinizdeki tuz miktarını (sodyum tuzun içinde en yoğun bulunan maddedir) paketlerden kontrol edin. Konservelerde ve hazır yiyeceklerde daha fazla tuz bulunur. Mümkün olduğunca taze meyve ve sebzeleri tercih edin. Reçetenizde olmayan ilaçları alırken mutlaka doktorunuza danışın, sodyum içeriyor olabilir.
 • Fazla egzersiz sizin için tetikleyici mi? Egzersiz yaptığınızda kalbinizin baskı altında olup olmadığına dikkat edin. Nefes nefese kalırsanız, göğsünüz ağrırsa veya başınız dönerse, egzersizi bırakın. Doktorunuzla egzersizi daha ağırdan almanız, süresini kısaltmanız ya da toptan bırakmanız gerekip gerekmediğini görüşün.
 • İlaçlarınızı düzenli almamak tetikleyici midir? Bütün ilaçlarınızı aksatmadan ve doktorunuzla kararlaştırdığınız vakitte almanız çok önemlidir.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı